Skip to main content

Jak samodzielnie wyregulować okna? Instrukcja krok po kroku bez udziału fachowca

Współczesne okna to produkty o skomplikowanej budowie - w ich skład może wchodzić nawet kilkadziesiąt ruchomych elementów. Zapewnienie odpowiedniej trwałości tego typu konstrukcji nie jest więc zadaniem łatwym. Niezbędna jest na przykład systematyczna jej regulacja.

Samodzielna regulacja okna

Dlaczego warto regulować okno?

Okno stale narażone jest na działanie czynników atmosferycznych. Może to doprowadzić do rozregulowania jego mechanizmów, a w konsekwencji do powstania nieszczelności. Przyczyną jej pojawienia się może być również zwykłe użytkowanie - zamykanie i otwieranie skrzydeł. Z kolei osoby, które zdecydowały się na montaż stolarki otworowej o dużych rozmiarach, mogą mieć problem z jej szczelnością w pierwszych miesiącach użytkowania - okno tego typu często samoistnie opada pod wpływem własnego ciężaru. Receptą na wszystkie opisane problemy jest zakup stolarki u renomowanego dostawcy, takiego jak sklep z oknami w Bochni - podmiot ten zapewni nam produkty o odpowiedniej jakości. Warto też systematycznie dokonywać regulacji okna.

Kiedy należy przeprowadzić regulację okna?

Regulację okien należy wykonywać nawet wówczas, gdy nie występują problemy z ich użytkowaniem. Jak można przeczytać w poradniku: https://oknabochnia.pl/samodzielna-regulacja-okien-pcv-krok-po-kroku/, najlepszym momentem na przeprowadzenie prac w tym zakresie jest początek lata oraz jesień. Należy też wykonać je za każdym razem, gdy nasze okna okażą się nieszczelne lub gdy wystąpią problemy z ich zamykaniem i otwieraniem.

Jak dokonać regulacji okien przed zimą?

Celem regulacji okien przed sezonem grzewczym jest przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła. Kluczowe znaczenie dla ich ograniczenia ma odpowiednia siła docisku skrzydła do ościeżnicy. Jeżeli jest ona zbyt mała, łatwo można ją zwiększyć, przesuwając rolki dociskowe bliżej uszczelki. Po przeprowadzeniu tego zabiegu koniecznie trzeba sprawdzić, czy okno bez problemu zamyka się i otwiera - ewentualne trudności mogą oznaczać, że skrzydło jest zbyt mocno dociśnięte i konieczna jest dalsza regulacja. Za normalną (i nie wymagającą interwencji) należy natomiast uznać sytuację, gdy po dociśnięciu skrzydła klamka pracuje nieco ciężej.

Regulacja okien PCV, drewnianyhc, dachowych

Jak wyregulować okno przed sezonem letnim?

W miesiącach letnich nasze okno powinno zapewnić dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do mieszkania. Aby osiągnąć taki efekt, warto dokonać kolejnej regulacji, zmniejszając tym razem siłę docisku okna do ościeżnicy, poprzez odsunięcie od niej rolki ryglującej. Oczywiście również po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić, czy okno otwiera się i zamyka bez problemu.

Jak wyregulować okno, które nie otwiera się prawidłowo?

Problemy z otwieraniem i zamykaniem okna, zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania, mogą być spowodowane jego opadnięciem. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczne może być wyregulowanie ustawień skrzydła. Aby tego dokonać, należy usunąć osłonkę zawiasu i dokręcić widoczną śrubkę regulacyjną przy użyciu klucza imbusowego. Po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić, czy okno zamyka się prawidłowo. Jeżeli występują problemy, można zmieniać ustawienia, aż do osiągnięcia właściwego stanu. Należy pamiętać, by po zakończeniu regulacji ponownie założyć osłonkę na zawias.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 4 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!