Skip to main content

Czy fotowoltaika to inwestycja z przyszłością?

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Takie pytanie zadaje sobie ostatnio wielu Polaków szukających opłacalnej inwestycji. Według ekspertów z dziedziny finansów zainwestowanie w panele fotowoltaiczne może być dla nas bardzo opłacalnym sposobem, aby podreperować domowy budżet. Jednak jeśli chodzi o zwrot kosztu inwestycji musimy poczekać. Otóż ceny instalacji fotowoltaicznych wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

panele fotowoltaiczne

Kwestie finansowe montażu paneli fotowoltaicznych

Do kosztu zakupu samej instalacji należy doliczyć koszt wynajęcia ekipy, która rzetelnie dokona montażu. Niestety powyższe wydatki pozostają barierą dla większości osób chcących zamienić dachy swoich domów w małe elektrownie słoneczne. Jednak istnieje możliwość ubiegania się o dotacje na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych. Rząd i Unia Europejska wciąż przygotowują specjalne fundusze mające pomagać obywatelom w realizowaniu inwestycji w fotowoltaikę.

 

Zalety paneli słonecznych

Gdy już ktoś zdecyduje się na podjęcie tak dużego wydatku zaczyna dostrzegać plusy posiadania instalacji fotowoltaicznych. Pierwszą zaletą posiadania paneli słonecznych jest fakt, że rachunki za prąd, szczególnie w okresie letnim, przestają być problemem. Dlaczego? Dlatego, że jeśli nasze domostwo racjonalnie gospodaruje energią to prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Drugą jednak tak samo ważną zaletą posiadania urządzeń fotowoltaicznych jest możliwość oddania do sieci nadwyżki z wyprodukowanej energii a następnie odebranie upustu na energię pobraną od dostawcy prądu, korzystając z urządzeń elektrycznych. Te dwa powyższe argumenty bardziej zyskują na wartości jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że aktualnie energia elektryczna znacząco drożeje i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji. Ponadto panele fotowoltaiczne cechują się tym, że są urządzeniami bezobsługowymi, a same instalacje bardzo rzadko ulegają usterkom. Natomiast ich trwałość to nawet 25 lat! Oprócz wszystkich zalet materialnych należy nadmienić, że energia słoneczna należy do OZE (odnawialnych źródeł energii). Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne dokładamy swoją cegiełkę w walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz tradycyjnymi źródłami energii, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety.

 

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Elektrownie znajdujące się na dachach są szczególnie opłacalne w miesiącach letnich od czerwca do września kiedy słońce najmocniej i najczęściej świeci. Jednak najczęściej i zimą udaje się pokryć większość zapotrzebowania jakie generuje gospodarstwo domowe. Ponadto należy pamiętać że fotowoltaika będzie najlepiej działała będąc skierowana na południe i pochylona w przedziale od 30-40 stopni. Dzięki takiemu ustawieniu uda nam się uzyskać najwięcej energii w ciągu roku. W temacie odpowiedniego doboru paneli najlepiej zasięgnąć porady specjalistów. Przykładowo w obrębie województwa świętokrzyskiego liderem jest Fotowoltaika APP Energy Kielce, która profesjonalnie dobierze, a później zamontuje odpowiednią instalację. W ciągu następnych lat przewiduję się wzrost udziału energii słonecznej w produkcji prądu jest to spowodowane dotacjami oraz coraz większą świadomością Polaków w kontekście dbania o czystość powietrza. Właśnie dlatego warto inwestować w fotowoltaikę.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktor Z. · 4 miesięcy temu
    Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔