Czy fotowoltaika to inwestycja z przyszłością?

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Takie pytanie zadaje sobie ostatnio wielu Polaków szukających opłacalnej inwestycji. Według ekspertów z dziedziny finansów zainwestowanie w panele fotowoltaiczne może być dla nas bardzo opłacalnym sposobem, aby podreperować domowy budżet. Jednak jeśli chodzi o zwrot kosztu inwestycji musimy poczekać. Otóż ceny instalacji fotowoltaicznych wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

panele fotowoltaiczne

Kwestie finansowe montażu paneli fotowoltaicznych

Do kosztu zakupu samej instalacji należy doliczyć koszt wynajęcia ekipy, która rzetelnie dokona montażu. Niestety powyższe wydatki pozostają barierą dla większości osób chcących zamienić dachy swoich domów w małe elektrownie słoneczne. Jednak istnieje możliwość ubiegania się o dotacje na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych. Rząd i Unia Europejska wciąż przygotowują specjalne fundusze mające pomagać obywatelom w realizowaniu inwestycji w fotowoltaikę.

 

Zalety paneli słonecznych

Gdy już ktoś zdecyduje się na podjęcie tak dużego wydatku zaczyna dostrzegać plusy posiadania instalacji fotowoltaicznych. Pierwszą zaletą posiadania paneli słonecznych jest fakt, że rachunki za prąd, szczególnie w okresie letnim, przestają być problemem. Dlaczego? Dlatego, że jeśli nasze domostwo racjonalnie gospodaruje energią to prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Drugą jednak tak samo ważną zaletą posiadania urządzeń fotowoltaicznych jest możliwość oddania do sieci nadwyżki z wyprodukowanej energii a następnie odebranie upustu na energię pobraną od dostawcy prądu, korzystając z urządzeń elektrycznych. Te dwa powyższe argumenty bardziej zyskują na wartości jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że aktualnie energia elektryczna znacząco drożeje i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji. Ponadto panele fotowoltaiczne cechują się tym, że są urządzeniami bezobsługowymi, a same instalacje bardzo rzadko ulegają usterkom. Natomiast ich trwałość to nawet 25 lat! Oprócz wszystkich zalet materialnych należy nadmienić, że energia słoneczna należy do OZE (odnawialnych źródeł energii). Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne dokładamy swoją cegiełkę w walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz tradycyjnymi źródłami energii, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety.

 

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Elektrownie znajdujące się na dachach są szczególnie opłacalne w miesiącach letnich od czerwca do września kiedy słońce najmocniej i najczęściej świeci. Jednak najczęściej i zimą udaje się pokryć większość zapotrzebowania jakie generuje gospodarstwo domowe. Ponadto należy pamiętać że fotowoltaika będzie najlepiej działała będąc skierowana na południe i pochylona w przedziale od 30-40 stopni. Dzięki takiemu ustawieniu uda nam się uzyskać najwięcej energii w ciągu roku. W temacie odpowiedniego doboru paneli najlepiej zasięgnąć porady specjalistów. Przykładowo w obrębie województwa świętokrzyskiego liderem jest Fotowoltaika APP Energy Kielce, która profesjonalnie dobierze, a później zamontuje odpowiednią instalację. W ciągu następnych lat przewiduję się wzrost udziału energii słonecznej w produkcji prądu jest to spowodowane dotacjami oraz coraz większą świadomością Polaków w kontekście dbania o czystość powietrza. Właśnie dlatego warto inwestować w fotowoltaikę.