Jak działa klimatyzacja?
Chociaż sposób działania klimatyzacji jest stosunkowo prosty, znają go jedynie nieliczni użytkownicy systemów tego typu. W naszym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie. Omówimy również najważniejsze funkcje nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych.
Z jakich części składa się system klimatyzacji?
Systemy klimatyzacji różnią się budową, jednak każdy składa się z podobnych elementów. Są to:
- Jednostka wewnętrzna. To najbardziej widoczny element systemu - właśnie z niego wydobywa się chłodne powietrze. Jednostka wewnętrzna pochłania też znajdujące się w pomieszczeniu ciepło.
- Miedziane rury, w których krąży czynnik chłodniczy.
- Jednostka zewnętrzna. Zawiera ona najczęściej skraplacz, sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylator, który przekazuje ciepłe powietrze do otoczenia.
- Czynnik chłodniczy. Jego ruch wymusza zmiany temperatury.
Na stronie https://sevro.pl/klimatyzacja/klimatyzacja-brzesko/ znajdziemy bardziej szczegółowe informacje na temat budowy układów tego typu. Tu zaznaczymy jedynie, że mogą być one bardzo złożone, szczególnie wówczas, gdy mają realizować dodatkowe funkcje.
Jakie funkcje może mieć nowoczesna klimatyzacja?
Współczesne systemy klimatyzacyjne mają wiele różnorakich funkcji dodatkowych. Kliknij i zobacz montaż klimatyzatora z technologią nanoe™ X, który jest tego najlepszym przykładem - urządzenie to pozwala m.in. na usuwanie z powietrza zanieczyszczeń. Innymi, często spotykanymi funkcjami klimatyzacji, są:
- ogrzewanie pomieszczenia,
- wspomaganie pracy systemu wentylacyjnego,
- regulacja wilgotności.
Klimatyzator może więc zarówno zapewnić nam komfort termiczny, jak i zagwarantować odpowiednią jakość powietrza, którym będziemy oddychać.
Jak działa system klimatyzacji?
Działanie systemu klimatyzacji opiera się na obiegu czynnika chłodniczego. Początkowo jest on cieczą. W parowniku pochłania ona ciepło z otoczenia i staje się gazem. Sprężarka, stanowiąca najważniejszy element układu, zwiększa jego ciśnienie. Następnie czynnik chłodniczy trafia do skraplacza, stanowiącego część jednostki zewnętrznej. W urządzeniu tym dochodzi do oddania ciepła do otoczenia, a gaz zmienia się ponownie w ciecz. W tej formie czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, który zmniejsza jego ciśnienie. Ciecz ponownie trafia do parownika i cały cykl może zacząć się od początku. Wiele urządzeń pozwala też na odwrócenie przebiegu opisanego procesu - klimatyzacja może być w takiej sytuacji używana do ogrzewania domu.
Inteligentne systemy sterowania klimatyzacją
Z punktu widzenia użytkownika ważnym elementem klimatyzacji jest jej system sterowania. Najpowszechniej spotykanym urządzeniem, używanym w tym celu, jest prosty pilot. Ostatnimi czasy popularność zdobywają jednak systemy klimatyzacji z tak zwanym inteligentnym sterowaniem. Ich zastosowanie pozwala na precyzyjne określenie zakresu temperatur, pożądanych przez użytkownika, jak również na wskazanie czasu działania systemu - można na przykład zaprogramować podniesienie lub obniżenie temperatury do wymaganego poziomu tuż przed naszym powrotem z pracy. Pozwala to nie tylko na uzyskanie komfortu termicznego, lecz również na ograniczenie zużycia energii.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.