Skip to main content

Jak działa klimatyzacja?

Chociaż sposób działania klimatyzacji jest stosunkowo prosty, znają go jedynie nieliczni użytkownicy systemów tego typu. W naszym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie. Omówimy również najważniejsze funkcje nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych.

Z czego jest zbudowany klimatyzator?

Z jakich części składa się system klimatyzacji?

Systemy klimatyzacji różnią się budową, jednak każdy składa się z podobnych elementów. Są to:

  • Jednostka wewnętrzna. To najbardziej widoczny element systemu - właśnie z niego wydobywa się chłodne powietrze. Jednostka wewnętrzna pochłania też znajdujące się w pomieszczeniu ciepło.
  • Miedziane rury, w których krąży czynnik chłodniczy.
  • Jednostka zewnętrzna. Zawiera ona najczęściej skraplacz, sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylator, który przekazuje ciepłe powietrze do otoczenia.
  • Czynnik chłodniczy. Jego ruch wymusza zmiany temperatury.

Na stronie https://sevro.pl/klimatyzacja/klimatyzacja-brzesko/ znajdziemy bardziej szczegółowe informacje na temat budowy układów tego typu. Tu zaznaczymy jedynie, że mogą być one bardzo złożone, szczególnie wówczas, gdy mają realizować dodatkowe funkcje.

Jakie funkcje może mieć nowoczesna klimatyzacja?

Współczesne systemy klimatyzacyjne mają wiele różnorakich funkcji dodatkowych. Kliknij i zobacz montaż klimatyzatora z technologią nanoe™ X, który jest tego najlepszym przykładem - urządzenie to pozwala m.in. na usuwanie z powietrza zanieczyszczeń. Innymi, często spotykanymi funkcjami klimatyzacji, są:

  • ogrzewanie pomieszczenia,
  • wspomaganie pracy systemu wentylacyjnego,
  • regulacja wilgotności.

Klimatyzator może więc zarówno zapewnić nam komfort termiczny, jak i zagwarantować odpowiednią jakość powietrza, którym będziemy oddychać.

Jakie funkcje może mieć klimatyzator?

Jak działa system klimatyzacji?

Działanie systemu klimatyzacji opiera się na obiegu czynnika chłodniczego. Początkowo jest on cieczą. W parowniku pochłania ona ciepło z otoczenia i staje się gazem. Sprężarka, stanowiąca najważniejszy element układu, zwiększa jego ciśnienie. Następnie czynnik chłodniczy trafia do skraplacza, stanowiącego część jednostki zewnętrznej. W urządzeniu tym dochodzi do oddania ciepła do otoczenia, a gaz zmienia się ponownie w ciecz. W tej formie czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, który zmniejsza jego ciśnienie. Ciecz ponownie trafia do parownika i cały cykl może zacząć się od początku. Wiele urządzeń pozwala też na odwrócenie przebiegu opisanego procesu - klimatyzacja może być w takiej sytuacji używana do ogrzewania domu.

Inteligentne systemy sterowania klimatyzacją

Z punktu widzenia użytkownika ważnym elementem klimatyzacji jest jej system sterowania. Najpowszechniej spotykanym urządzeniem, używanym w tym celu, jest prosty pilot. Ostatnimi czasy popularność zdobywają jednak systemy klimatyzacji z tak zwanym inteligentnym sterowaniem. Ich zastosowanie pozwala na precyzyjne określenie zakresu temperatur, pożądanych przez użytkownika, jak również na wskazanie czasu działania systemu - można na przykład zaprogramować podniesienie lub obniżenie temperatury do wymaganego poziomu tuż przed naszym powrotem z pracy. Pozwala to nie tylko na uzyskanie komfortu termicznego, lecz również na ograniczenie zużycia energii.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 3 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!
Jestem właśnie przed wyborem przedszkola dla mojego synka i nie jest to łatwy wybór. Szukałam w ogóle w internecie jak w ogóle składa się dokumenty odnośnie przyjęcia do przedszkola i znalazłam tu: https://przedszkole-slupsk.pl/rekrutacja/ całkiem fajny poradnik jak to wygląda. Powodzenia dla wszystkich rodziców, którzy są właśnie w takiej samej sytuacji jak ja! 😚