Skip to main content

Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?

Nowy Sącz to jedno z najciekawszych miast południowej Polski, turyści traktują je jednak często jedynie jako przystanek w drodze do popularnych górskich kurortów. Niesłusznie - zasługuje ono na znacznie większą uwagę z ich strony. Co warto zobaczyć i zwiedzić podczas pobytu w nim?

Najlepsze atrakcje w Nowym Sączu - Co warto zwiedzić?

Nowy Sącz z dzieckiem — jakie atrakcje warto odwiedzić?

Wizytę w Nowym Sączu można polecić przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Jak czytamy w artykule Top 10 atrakcji dla dzieci w Nowym Sączu”, najmłodsi turyści w mieście tym znajdą m.in. sale zabaw i tory gokartowe. Ciekawą opcją spędzenia czasu będzie też dla nich wizyta w Parku Strzeleckim - przygotowano w nim pętlę gimnastyczną, na której dzieci mogą rozwijać swoją koordynację ruchową.

Jakie zamki można zwiedzić w Nowym Sączu i jego okolicy?

Uwagę osób, przejeżdżających przez Nowy Sącz, przyciągają usytuowane przy głównej drodze pozostałości zamku. Autorzy tekstu Top 10 zamków w okolicach Nowego Sącza przypominają, że nie jest to jedyna średniowieczna warownia w tych stronach. Podobne (a do tego niekiedy znacznie lepiej zachowane) twierdze znajdują się m.in. w Rytrze, Niedzicy, Czchowie i Tropsztynie. W samym Nowym Sączu możemy natomiast oglądać odbudowaną w latach pięćdziesiątych XX wieku Basztę Kowalską oraz spory fragment murów obwodowych - pozostała część zamku jest trwałą ruiną.

Co zobaczyć w centrum Nowego Sącza?

Nowosądeckim śródmieściem można się zachwycić: efektowne secesyjne kamienice sąsiadują tu z pięknie urządzonymi terenami zielonymi, a atmosfera zachęca do nieśpiesznego spaceru. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalny, eklektyczny ratusz miejski, wzniesiony w roku 1897. Jego bryła robi naprawdę piorunujące wrażenie, zwłaszcza po zmroku, gdy uruchamiana jest jej iluminacja.

Pokoje gościnne Zygmuntowska Nowy Sącz

Jakie muzea warto odwiedzić w Nowym Sączu?

Warto też odwiedzić miejscowe placówki muzealne. Najważniejszą z nich jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, którego główna ekspozycja mieści się w Domu Gotyckim. Jest ona związana przede wszystkim z historią miasta i regionu - znajdziemy tu m.in. pamiątki z okresu autonomii galicyjskiej oraz galerię obrazów miejscowych artystów. Koniecznie trzeba też wybrać się do Sądeckiego Parku Etnograficznego - jego plenerowa ekspozycja gromadzi m.in. budynki i budowle, w których zamieszkiwali dawni mieszkańcy okolicznych wiosek i miasteczek.

Jakie zabytkowe świątynie można podziwiać w Nowym Sączu?

W nowosądeckim skansenie możemy również zobaczyć świadectwo wielokulturowej historii tych okolic - z rzymskokatolickim kościołem sąsiaduje tu grekokatolicka cerkiew oraz protestancki zbór. Nie są to jedyne zabytkowe świątynie w mieście. W samym jego centrum znajdziemy na przykład bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, pochodzącą z przełomu XIII i XIV wieku, a na obrzeżach - drewniany kościół św. Rocha z wieku XVI, z ciekawą polichromią, zdobiącą strop. W mieście liczne są również mniejsze zabytkowe obiekty architektury sakralnej, na przykład kapliczki i przydrożne figurki.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Ten artykuł doskonale podsumowuje najnowsze trendy w świecie sushi, ukazując, jak ten tradycyjny japoński przysmak ewoluuje, aby sprostać współczesnym gustom i stylom życia. Szczególnie inspirujące jest zobaczenie, jak sushi adaptuje się do rosnącej popularności kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.
My na pewno wybierzemy obrączki ze złota, jednak nadal mam dylemat między brylantem a cyrkonią do mojego pierścionka. Mój narzeczony nalega, żebym wybrała brylant ze względu na jego trwałość i wyjątkowy blask, ale ja wciąż zastanawiam się nad kosztami. Rozumiem, że brylant to inwestycja na lata, ale z drugiej strony, cyrkonie są bardziej przystępne cenowo. Fajnie podkreśliliście różnice między oboma kamieniami, co nieco mi pomogło, ale decyzja wciąż nie jest dla mnie prosta.
Barbara 1 miesięcy temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Przez długi czas nie mogłam przekonać się do sushi, ale teraz to je kocham!!! SUPER WPIS!
Kornel 2 miesięcy temu Rodzaje splotów łańcuszków męskich
Ale czad, nie wiedziałem, że jest taki wybór męskich łańcuszków. Z pewnością niedługo pojadę do salonu jubilerskiego i kupie sobie coś fajnego. 
Tomasz 2 miesięcy temu Korzyści z energii słonecznej
Cieszę się, że mogę dołożyć swoją cegiełkę do tego, by świat był ciut lepszy. Zamontowałem panele fotowoltaiczne na swoim domu już parę lat temu i wcale się nie zatrzymuję! Teraz myślę o zintegrowaniu ich z pompą ciepła. Zdecydowanie przynosi mi to duże korzyści, a dodatkowo jestem "eco" i na czasie. 😋😉