Skip to main content

Czym jest arteterapia i jakie są jej techniki?

Arteterapia, potocznie zwana terapią sztuką, jest jedną z form psychoterapii. Z powodzeniem stosuje się ją w każdym wieku, zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób starszych. Arteterapia jest wykorzystywana nie tylko w chorobach ducha, ale z powodzeniem jest stosowana także w chorobach fizycznych.

Anna Sikorska

Skąd nazwa arteterapia?

Arteterapia jest nazywana terapią sztuką, dlatego, że polega na wykorzystaniu sztuki w terapeutycznym celu. Dzięki terapii sztuką pacjenci osiągają psychofizjologiczną relaksację i odzyskują równowagę emocjonalną. Arteterapia stosowana była już pod koniec XIX w. przez dwóch francuskich psychiatrów A. A. Tardieu i M Simona, ale sam termin - z ang. "art therapy" po raz pierwszy został użyty przez brytyjskiego artystę i nauczyciela sztuki, Adriana Hilla w 1942 roku. Arteterapia pomaga w pokonywaniu lęków, a także wzmacnia wiarę we własne siły.

Najlepszą definicją arteterapii jest definicja Amerykańskiego Stowarzyszenie Arteterapeutów, wg którego terapia sztuką jest profesjonalną formą pomocy, w której wykorzystuje się twórczość artystyczną do poprawy psychicznego i fizycznego stanu pacjentów. Bazuje ona na idei, że sztuka ma właściwości leczące oraz poprawiające jakość życia. Terapia przez sztukę ukazuje pozytywne, radosne strony życia, a także pozwala nadać życiu sens.

Do kogo kierowana jest arteterapia?

Terapia sztuką jest skuteczna w leczeniu pacjentów, którzy mają kłopoty z komunikacją werbalną, przy problemach z zaburzeniami lękowymi, depresją czy nerwicą. Sprawdza się także w leczeniu uzależnień albo u ludzi, którzy przeżyli jakąś traumę, po której mają problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Terapia sztuką jest pomocna u pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie. Może także wspomagać leczenie nowotworów, skupiając uwagę pacjentów na innej rzeczy niż choroba. Terapia jest dobierana pod kątem danego pacjenta.

Arteterapia szkolenia

W czym pomaga arteterapia?

Dzięki terapii sztuką pacjentom puszczają blokady i łatwiej jest im się otworzyć. Arteterapia spełnia trzy zasadnicze funkcje terapeutyczne: rekreacyjną, edukacyjną i korekcyjną. Działa na dwóch płaszczyznach: świadomej i nieświadomej. Funkcja nieświadoma pozwala pacjentom odkryć przebyte traumy, które wpływają na obecne odczuwanie rzeczywistości, a świadoma sprawia, że pacjent odkrywa nowe talenty, dzięki czemu rośnie jego poczucie wartości.

Najczęstsze formy arteterapii

Do najczęstszych form terapii sztuką należą: choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem, dzięki której pacjent kontaktuje ciało z duchem; muzykoterapia, która sprawia, że dzięki głośnemu wyrażaniu myśli, pacjent otwiera się, lepiej wyraża siebie. Istnieje także bajkoterapia stosowana głównie u dzieci. Dzięki bajkom dzieci rozwijają wyobraźnię. Kolejną formą arteterapii jest filmoterapia, dzięki której przez oglądanie filmów o podobnej tematyce do problemu pacjenta konfrontuje się on ze swoim problemem. Ostatnia jest terapia przez sztuki plastyczne, takie jak kolorowanie, malowanie, rysowanie, czy rzeźbienie. Ta forma terapii może powiedzieć wiele o tym jak pacjent widzi siebie oraz swoje otoczenie, dzięki czemu łatwiej jest do niego dotrzeć.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Bardzo przydatny poradnik jak samodzielnie wyregulować okna. Skorzystałem i zapisuję na później — dzięki!
Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich ...
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja ...
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się ...
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z ...