Skip to main content

Czym jest arteterapia i jakie są jej techniki?

Arteterapia, potocznie zwana terapią sztuką, jest jedną z form psychoterapii. Z powodzeniem stosuje się ją w każdym wieku, zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób starszych. Arteterapia jest wykorzystywana nie tylko w chorobach ducha, ale z powodzeniem jest stosowana także w chorobach fizycznych.

Anna Sikorska

Skąd nazwa?

Arteterapia jest nazywana terapią sztuką, dlatego, że polega na wykorzystaniu sztuki w terapeutycznym celu. Dzięki terapii sztuką pacjenci osiągają psychofizjologiczną relaksację i odzyskują równowagę emocjonalną. Arteterapia stosowana była już pod koniec XIX w. przez dwóch francuskich psychiatrów A. A. Tardieu i M Simona, ale sam termin - z ang. "art therapy" po raz pierwszy został użyty przez brytyjskiego artystę i nauczyciela sztuki, Adriana Hilla w 1942 roku. Arteterapia pomaga w pokonywaniu lęków, a także wzmacnia wiarę we własne siły.

Najlepszą definicją arteterapii jest definicja Amerykańskiego Stowarzyszenie Arteterapeutów, wg którego terapia sztuką jest profesjonalną formą pomocy, w której wykorzystuje się twórczość artystyczną do poprawy psychicznego i fizycznego stanu pacjentów. Bazuje ona na idei, że sztuka ma właściwości leczące oraz poprawiające jakość życia. Terapia przez sztukę ukazuje pozytywne, radosne strony życia, a także pozwala nadać życiu sens.

Do kogo kierowana jest arteterapia?

Terapia sztuką jest skuteczna w leczeniu pacjentów, którzy mają kłopoty z komunikacją werbalną, przy problemach z zaburzeniami lękowymi, depresją czy nerwicą. Sprawdza się także w leczeniu uzależnień albo u ludzi, którzy przeżyli jakąś traumę, po której mają problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Terapia sztuką jest pomocna u pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie. Może także wspomagać leczenie nowotworów, skupiając uwagę pacjentów na innej rzeczy niż choroba. Terapia jest dobierana pod kątem danego pacjenta.

Arteterapia szkolenia

W czym pomaga arteterapia?

Dzięki terapii sztuką pacjentom puszczają blokady i łatwiej jest im się otworzyć. Arteterapia spełnia trzy zasadnicze funkcje terapeutyczne: rekreacyjną, edukacyjną i korekcyjną. Działa na dwóch płaszczyznach: świadomej i nieświadomej. Funkcja nieświadoma pozwala pacjentom odkryć przebyte traumy, które wpływają na obecne odczuwanie rzeczywistości, a świadoma sprawia, że pacjent odkrywa nowe talenty, dzięki czemu rośnie jego poczucie wartości.

Najczęstsze formy arteterapii

Do najczęstszych form terapii sztuką należą: choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem, dzięki której pacjent kontaktuje ciało z duchem; muzykoterapia, która sprawia, że dzięki głośnemu wyrażaniu myśli, pacjent otwiera się, lepiej wyraża siebie. Istnieje także bajkoterapia stosowana głównie u dzieci. Dzięki bajkom dzieci rozwijają wyobraźnię. Kolejną formą arteterapii jest filmoterapia, dzięki której przez oglądanie filmów o podobnej tematyce do problemu pacjenta konfrontuje się on ze swoim problemem. Ostatnia jest terapia przez sztuki plastyczne, takie jak kolorowanie, malowanie, rysowanie, czy rzeźbienie. Ta forma terapii może powiedzieć wiele o tym jak pacjent widzi siebie oraz swoje otoczenie, dzięki czemu łatwiej jest do niego dotrzeć.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Jestem właśnie przed wyborem przedszkola dla mojego synka i nie jest to łatwy wybór. Szukałam w ogóle w internecie jak w ogóle składa się dokumenty odnośnie przyjęcia do przedszkola i znalazłam tu: https://przedszkole-slupsk.pl/rekrutacja/ całkiem fajny poradnik jak to wygląda. Powodzenia dla wszystkich rodziców, którzy są właśnie w takiej samej sytuacji jak ja! 😚
To prawda, że wygląd jest ważny. Sama zdecydowałam się na walkę ze swoim kompleksem i postanowiłam się poprawić wygląd mojego nosa. Od dziecka borykałam się z krzywym nosem, ale po przeczytaniu artykułu na stronie https://derm-estetyka.pl/korekta-nosa-operacja-nosa-krzywy-nos.html/ dowiedziałam się jak w rzeczywistości wygląda taki zabieg i przekonałam się do niego.
Nie wiedziałem wcześniej jaka jest różnica między korektorem a redaktorem. Myślałem, że zajmują się tym samym. Nie przypuszczałem, że nad tekstem może pracować tyle osób o różnych kompetencjach.
Klimatyzator i wszystkie urządzenia elektryczne mają to do siebie, że lubią się psuć, jeśli nie są regularnie serwisowane. To chyba najczęstsza przyczyna wszelakich awarii klimatyzacji - brak poświęconej im uwagi. 
Ja planowanie całej uroczystości powierzyłam specjalistom z https://www.therings.pl/wedding-planner/ i nie zawiodłam się. Nie chciałam męczyć myśli niepotrzebnymi sprawami w ten wyjątkowy dzień, przez co zdecydowałam się jednak na skorzystanie z fachowej pomocy. Muszę przyznać, że odpadło mi dużo stresu i zmartwień, przez co w pełni mogłam cieszyć się ślubem ❤