Skip to main content

Jak odrzucić spadek i w jakich przypadkach to zrobić?

Dla większości osób spadek kojarzy się z dziedziczeniem korzyści majątkowych pod postacią pieniędzy lub innych dóbr. Często jednak okazuje się, że w skład spadku wchodzą również części niechciane, czyli długi. Co zrobić w takim przypadku, by uniknąć konieczności spłacania cudzego zobowiązania? Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy i jak można skutecznie odrzucić spadek.

W jakich sytuacjach warto odrzucić spadek?

Kiedy można odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku jest formą jednostronnego oświadczenia woli, więc nie jest do tego celu potrzebna zgoda osób trzecich. Dokonać tego można jednak dopiero po śmierci spadkodawcy. W przypadku, gdy chce się zapobiec przyjęcia spadku jeszcze za życia spadkodawcy, niezbędne jest jego zrzeczenie się, polegające na notarialnym zawarciu umowy przez obydwie strony. Nie da się zrzec dziedziczenia bez zgody spadkodawcy.  Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://www.mecenasbogna.com/post/odrzucenie-spadku, która zawiera wszystkie niezbędne informacje prawne w tej kwestii.

Samo odrzucenie spadku nie wymaga żadnej interpretacji sądu ani innych instytucji państwowych, ponieważ jest niezbywalnym prawem indywidualnym. Również małoletni może dokonać odrzucenia spadku, jednak w tym przypadku zachować trzeba nieco odmienną procedurę niż w przypadku dorosłych spadkobierców.

Czemu warto odrzucić spadek?

W momencie śmierci osoby bliskiej, której jest się spadkobiercą, niezbędne jest sprawdzenie, czy w ramach dziedziczenia poza korzyściami finansowymi nie zostaną odziedziczone długi. Gdy zostanie to zaniedbane, długi staną się wymagalne od dziedziczącego, co wiąże się z koniecznością spłaty, która przekształcić się może w egzekucję komorniczą. Jeśli po analizie składu spadku okaże się, że zadłużenie przekracza wartość dziedziczonego majątku, niezbędne będzie odrzucenie spadku. Często samodzielne przeanalizowanie sytuacji jest trudne, dlatego też warto skorzystać z usług doświadczonego radcy prawnego. Pomoże on w ustaleniu pełnej zawartości spadku oraz przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, co ułatwi procedurę.

Jak wybrać radcę prawnego do odrzucenia spadku?

Poszukując odpowiedniego radcy prawnego do przeprowadzenia procedury odrzucenia spadku, warto zapoznać się z opiniami dostępnymi w internecie. Pozwala to na wybranie najbardziej opłacalnego rozwiązania. Szczególnie polecany jest radca prawny Bogna Szyczewska, która specjalizuje się w prawie spadkowym. Prowadzi ona sprawy cywilne związane właśnie ze spadkami, jak i pomaga w przygotowywaniu stosownych dokumentów, umożliwiających odrzucenie spadku. Dzięki dużemu doświadczeniu dokładnie ustala zawartość spadku i pomaga w podjęciu decyzji, czy odrzucenie go będzie korzystne dla spadkobiercy. Swoje usługi świadczy na terenie Trójmiasta, a znaleźć można ją pod danymi:

Radca prawny Bogna Szyczewska - prawnik od nieruchomości
ul.Szuwary 3A/24
80-764 Gdańsk
tel: 601 611 494
www.mecenasbogna.com

Odrzucić czy przyjąć spadek?

Jaki jest koszt odrzucenia spadku i jakie dokumenty będą niezbędne?

Przeprowadzenie procedury odrzucenia spadku wiąże się ze złożeniem stosownego oświadczenia we właściwym sądzie. Spadkobierca ma na to 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Wraz ze złożonym oświadczeniem niezbędne jest opłacenie kosztów sądowych w wysokości 100 zł. Jest to opłata stała wynikająca z przepisów prawa cywilnego. Do złożenia oświadczenia niezbędne będzie podanie danych obydwu stron oraz załączenie dokumentów takich jak:

  • Skrócony odpis aktu zgonu,
  • Testament (o ile został sporządzony),
  • Dane pozostałych ustawowych spadkobierców,
  • W przypadku odrzucania spadku przez małoletniego akt jego urodzenia oraz potwierdzenie odrzucenia spadku przez rodzica.

Jak wygląda odrzucenie spadku w przypadku małoletniego?

Ze względu na fakt, że osoby małoletnie nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych, oświadczenie w ich imieniu składają ustawowi przedstawiciele, czyli rodzice lub prawni opiekunowie. Niezbędne będzie też uzyskanie zgody sądu opiekuńczego, do którego trzeba złożyć stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem, czemu odrzucenie spadku będzie dla małoletniego korzystne.

Dalsza część procedury wygląda identycznie jak w przypadku odrzucenia spadku przez osobę dorosłą. W przypadku odrzucania spadku przez małoletniego pomoc radcy prawnego jest szczególnie ceniona, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo kłopotów z pozyskiwaniem dokumentów i dotrzymaniem terminów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 4 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!