Czy potrzebne jest pozwolenie na kominek w domu?
Posiadanie kominka jest marzeniem wielu osób, dlatego też nie maleje popularność tego rozwiązania. Zapewnia ono nie tylko klimatyczny wystrój wnętrza, ale również awaryjne źródło ogrzewania na wypadek, gdy awarii ulegnie piec centralnego ogrzewania. Nie każdy dom jednak jest wyposażany w kominek w trakcie budowy, dlatego też wiele osób postanawia dobudować go już po jakimś czasie. Z tego artykułu dowiesz się, czy wybudowanie kominka wymaga uzyskania stosownej zgody, oraz jakie korzyści zapewnia.
Jak i gdzie uzyskać zgodę na budowę kominka?
Wybudowanie kominka w domu oznacza ingerencję w jego konstrukcję, szczególnie jeśli będzie się on znajdował w środku, a nie przy ścianie zewnętrznej. Z tego tez powodu niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej zgody. By ją uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek w Starostwie Powiatowym. Dostarcza się go wraz z opinią kominiarza do wydziału architektoniczno-budowlanego. Jeśli w przeciągu 30 dni od zgłoszenia niewyrażony zostanie sprzeciw, można przystąpić do prac budowlanych. Zgoda jest ważna przez dwa lata. W przypadku wymiany starego kominka, na nowoczesne rozwiązanie z zamykanym wkładem, nie trzeba uzyskiwać dodatkowej zgody. Wyjątkiem jest montażu wkładu gazowego, który wymaga dodatkowych opinii i zgód.
Kogo wybrać do budowy kominka?
Chcąc posiadać nowoczesny i funkcjonalny kominek w domu, niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy przeprowadzą całą operację szybko i bezpiecznie. Firmy takie jak Kominki Lexus Andrzej Słoninka zapewniają kompleksową usługę od etapu projektu, po wykonanie i wykończenie. W swojej ofercie posiada ona różne rodzaje wkładów oraz szeroki wybór wykończeni, umożliwiający dopasowanie wyglądu kominka do wystroju całego wnętrza. Pełna oferta dostępna jest pod danymi:
Kominki Lexus Andrzej Słoninka
ul. Jelenia 56
54-242 Wrocław
Tel: 607 671 150
www: sloninka.pl
Jakie są zalety posiadania kominka?
Według wielu osób posiadanie kominka znacząco wpływa na estetykę pomieszczenia. Dodaje on klasycznego uroku i wręcz zmienia atmosferę pokoju, w którym zostanie wybudowany. Zależnie od sposobu wykończenia można go dopasować zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Dodatkową zaletą jest uniezależnienie się od jednego źródła ciepła, jakim jest piec centralnego ogrzewania.
Dobrym wyjściem jest postawienie kominka z płaszczem wodnym, ponieważ można go podpiąć do instalacji centralnego ogrzewania i w momencie, gdy pali się w kominku, ogrzewa on cały dom. W ten sposób łączy się funkcję estetyczną z praktyczną. W okresie zimowym kominek w ten sposób stanowi rezerwowe ogrzewanie, na wypadek awarii pieca centralnego ogrzewania, lub w przypadku przerw w dostawie prądu, niezbędnego do funkcjonowania nowoczesnych, ekologicznych systemów CO.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.