Skip to main content

Co musisz wiedzieć przed zakupem obrączek ślubnych?

Obrączka — kawałek metalu, który symbolizuje tak wiele. To pamiątka najpiękniejszego dnia w życiu oraz potwierdzenie trwałości związku małżeńskiego. Dlatego wybór obrączek ślubnych powinien być dobrze przemyślany. Jeśli dobrze się do tego przygotujecie to po wielu latach z czułością, będziecie patrzeć na dłonie, na których nosicie obrączki. Co warto przemyśleć, zanim wybierzecie się na zakupy?

Obrączki z diamentami

Jak wybrać rozmiar obrączek?

W przypadku przyszłych pań młodych sprawa jest o wiele prostsza niż w przypadku ich partnerów. Dlaczego? Panie zazwyczaj noszą już przynajmniej jeden pierścionek na serdecznym palcu i mogą sugerować się jego rozmiarem. W przypadku panów należy rozmiar przemyśleć dłużej. Nieprzyzwyczajeni zazwyczaj do biżuterii na dłoniach panowie mają nawyk wybierania za dużych rozmiarów. Co jest dużym błędem.

Kiedy wybrać rozmiar obrączek?

Warto tu wziąć bezpieczny zapas czasowy i kupić obrączki najpóźniej 3 miesiące przed ślubem. Jednak optymalnie będzie zacząć przymiarki pół roku wcześniej. Myślicie, że to przesada? Otóż nie! To pozwoli Wam na spokojne przemyślenie różnych wariantów i odwiedzenie większej ilości salonów jubilerskich. To, co ważne także przy wyborze rozmiaru obrączek to zadbanie, aby Wasze dłonie nie były zmarznięte lub spuchnięte np. w wyniku upałów. Ponadto na rozmiar obrączek mają także wpływ: ciąża, problemy hormonalne, wysiłek fizyczny, stres czy wypity wcześniej alkohol. Warto także pamiętać, że obrączka obrączce nie równa. Jest także zasada, że jeśli wybiera się szerszą obrączkę (8-10 mm) to powinna być ona o jeden rozmiar większa, niż węższa obrączka.

obrączki ślubne Kraków galeria Serenada

Złote obrączki – jaki kolor wybrać?

Obrączki mogą być wykonane z różnych materiałów – tytan, platyna, kobalt, stal nierdzewna, pallad, srebro czy wolfram. Jednak w dalszym ciągu najbardziej popularne są obrączki ze złota. Jednak złoto nie jedno ma imię. Złoto jest kruszcem, które ma piękny, błyszczący, żółty kolor. Jednak w związku, z tym że jest ono na tyle miękkim metalem, to do produkcji złotej biżuterii używa się stopów złota z domieszką innych kruszców. To właśnie to powoduje, że złota obrączka przybiera różne kolory. Jakie istnieją kolory złota i który z nich wybrać? - To oczywiście kwestia gustu.

Do najpopularniejszych kolorów złota wykorzystywanych do produkcji obrączek należą:

Żółte złoto

Złoto w czystej formie to piękny metal o wyrazistym, żółtym kolorze. Jego właściwość to stosunkowa miękkość, dlatego im większa zawartość czystego złota w obrączce, tym bardziej rośnie podatność na jej odkształcenia i zarysowania. Aby zatem możliwe było stworzenie trwałej biżuterii, złoto musi zostać zmieszane z innymi metalami, które nadadzą mu twardości i odporności.

Białe złoto

Ten kolor uzyskuje się przez dodanie do czystego złota niklu, srebra, cynku czy palladu. Aby uzyskać piękny srebrzysto-biały kolor, złoto może zostać także powierzchniowo zmodyfikowane w procesie platerowania rodem. Ta modyfikacja sprawia także, że obrączki ślubne są lepiej chronione przed zarysowaniami.

Różowe złoto

To mieszanka złota i miedzi. To właśnie ta ostatnia nadaje obrączce różowego koloru. Im wyższa próba złota, tym mniej domieszek, a tym samym delikatniejszy różowy kolor obrączki.

Brylant, cyrkonia w obrączce damskiej?

Często w obrączce damskiej pojawia się dodatkowo kamień, który nadaje całości dodatkowego, kobiecego wdzięku. Panie bardzo lubią taki element w swojej biżuterii. Teraz powstaje pytanie, czy wybrać brylant, czy raczej cyrkonie? Cyrkonie to sztucznie kamienie stworzone przez człowieka. Ich wadą jest fakt, że z czasem ulegają zarysowaniom, mogą matowieć i tracić blask. Brylant z kolei to jeden z najtwardszych minerałów. Ten fakt powoduje, że przewyższa cyrkonie trwałością. Jest jednak oczywiście dużo droższy niż cyrkonia i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Daria · 5 miesięcy temu
    Artykuł  jest naprawdę super i daje dużo rad, jak wybrać idealne obrączki na swoje wesele. Dobrze wytłumaczone, jak wybrać rozmiar obrączek, i podaje przykłady różnych kolorów złota. Czyta się to łatwo i zrozumiale. Polecam ten artykuł wszystkim, którzy szukają informacji na temat wyboru obrączek na swój wielki dzień!

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔