Skip to main content

W jaki sposób konserwować taśmy przenośnikowe?

Niektórzy z nas przynajmniej w pewnym stopniu wiedzą jak konserwuje się taśmy przenośnikowe, a konserwacja tego rodzaju nie jest wybitnie skomplikowaną. Konserwacja polega na czyszczeniu zabrudzeń, które nie są związane z powierzchnią roboczą, lecz o ten, który osadza się na rolkach wspierających daną taśmę, bo jeśli dana taśma transportuje ostre materiały to mogę one uszkadzać daną taśmę. Uszkodzenia tego typu w skali jednego dnia raczej nie będą znacznymi, ale w skali kilku miesięcy mogą to być poważne defekty. 

Wulkanizacja taśm przenośnikowych

Konserwacja taśm przenośnikowych

Przeciwdziałanie powstawaniu zniszczeń taśm przenośnikowych to dokładne mechaniczne czyszczenie, czasami z użyciem wody i dedykowanej do tego celu chemii. Najistotniejsze jest jednak usuwanie ostrych i małych elementów, które mogą zaklinować się w taśmie. Warto co jakiś czas zatrzymać taśmę, po to by usunąć te szkodzące drobiazgi, ale jeśli ewidentnie widać to, że taśma przenośnikowa ulega uszkodzeniu, to trzeba zatrzymać maszynę i oczyścić pewną liczbę rolek, po to by problem nie narastał. W przypadku przerwania taśmy warto zlecić jej ponowne łączenie. Polecaną metoda klejenia przenośników jest wulkanizacja taśm przenośnikowych polegająca na łączeniu w wysokiej temperaturze przy pomocy specjalnych pras. Istotną częścią konserwacji taśmy przenośnikowej jest to, by luzować taśmę dokładnie wtedy gdy przerywamy pracę, bo wtedy też dana maszyna z taśmą nie jest eksploatowaną, a taka taśma nie może się rozciągnąć, czyli by tak się nie stało luzujemy te najistotniejsze z rolek napinających, po to by poluzować taśmę i tak właśnie wydłużamy przydatność konkretnej taśmy przenośnikowej. Dzięki tej czynności zapobiegamy nadmiernemu rozciąganiu, co wpływa na znacznie słabsze zużywanie jej w kontekście eksploatacyjnym. Sprawa ta jest bardzo ważną, bo rozciągnięta taśma częściej spada z rolek i traci też swoją wytrzymałość. 

Rolki przy taśmach przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe poprawnie działają tylko dzięki rolkom, ale one też się zużywają. Następuje zużywanie się łożyska w rolkach wywołując opór w pracy. Rolki te mogą się też do pewnego stopnia wyszczerbić, co może skutkować zniszczeniem samej taśmy, ponieważ taka rolka może nadmiernie zużywać dość drogą taśmę przenośnikową. Dlatego też warto, co jakiś czas sprawdzać działanie rolek, a jeśli na jednej z nich pojawiają się wyszczerbienia to niezwłocznie się je wymienia. W miejscach takich jak kopalnie sprawdzanie taśm przenośnikowych ma postać regularnych inspekcji, które mają miejsce co kilka godzin. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔