Skip to main content

Sprzęt medyczny - wypożyczenie z dofinansowaniem NFZ

Wyroby medyczne podnoszą na wyższy poziom komfort życia i wspomagają codzienne funkcjonowanie osób z różnego rodzaju dolegliwościami. Warto wiedzieć, że zakup czy wypożyczenie tego rodzaju sprzętu, mogą zostać dofinansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki takiemu dofinansowaniu możliwe staje się poczynienie sporych oszczędności w budżecie domowym, nadszarpniętym mocno przez postępujące schorzenie czy nieprzewidziany wypadek. Które sprzęty podlegają refundacji i jakie warunki należy spełnić, by z niej skorzystać?

Sprzęt medyczny — wypożyczenie z dofinansowaniem NFZ

Kto może starać się o dofinansowanie z PFRON?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przysługuje im odpowiednie dofinansowanie. Część z nich nie wie również, jak się o niego ubiegać. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają korzystanie z tego rodzaju wyrobów medycznych. Już na wstępie warto zaznaczyć, że refundacja z pewnością nie pokryje całkowitego kosztu, związanego z zakupem sprzętu rehabilitacyjnego. Pomoże ona jednak znacząco zmniejszyć wydatki, których z pewnością będzie sporo w związku z zaistniałą sytuacją. Zlecenia dofinansowania sprzętu medycznego są z reguły wypisywane raz w roku. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o przedmioty codziennego użytku. Dla przykładu dofinansowanie zakupu pieluchomajtek może odbywać się raz w miesiącu. Warto wiedzieć również, że nie tylko lekarz rodzinny może wypisać odpowiednie dokumenty. Podobne uprawnienia posiadają bowiem także fizjoterapeuci, rehabilitanci oraz pielęgniarze. Takie zlecenie może zostać potwierdzone również przez pracownika oddziału NFZ. Wnioski realizuje natomiast Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Patronus, w której można nie tylko wypożyczyć, ale również i zakupić sprzęt z szerokiego asortymentu, dostępnego w ofercie placówki.

Jaki sprzęt podlega refundacji?

Dofinansowaniu podlegają sprzęty medyczne, dzięki którym funkcjonowanie osób chorych zostaje podniesione na wyższy poziom. Zalicza się do nich np. wózki inwalidzkie oraz kule ortopedyczne, umożliwiające sprawniejsze poruszanie się. Do tej kategorii zaliczają się także ortezy, obuwie ortopedyczne, a nawet aparaty słuchowe. Na zwrot kosztów mogą liczyć również osoby, zmagające się z cukrzycą. Refundacją objęte są np. pompy insulinowe, choć z podobnych możliwości mogą skorzystać również pacjenci żyjący ze stomią. Tego rodzaju sprzęty medyczne i urządzenia rehabilitacyjne bardzo często podnoszą komfort życia, sprawiając, że staje się ono znacznie łatwiejsze. Warto więc ubiegać się o ich refundację, która może dotyczyć nie tylko sprzętu, ale również i zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jaki sprzęt podlega refundacji?

Gdzie wypożyczyć refundowany sprzęt medyczny?

Refundowany sprzęt medyczny lub rehabilitacyjny można zakupić wyłącznie w miejscach, które posiadają stosowną umowę z NFZ. W tym przypadku nie obowiązuje natomiast rejonizacja, co powoduje, że niezbędne produkty można nabyć w dowolnym miejscu na terenie całego kraju. W przypadku droższych wyrobów trzeba będzie jednak ponieść różnicę w cenie. Dobrym rozwiązaniem będzie wspomniany już sklep i wypożyczalnia Patronus, gdzie z szerokiej oferty każdy z pewnością wybierze odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ludwik Dębski · 7 miesięcy temu
    Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Jestem właśnie przed wyborem przedszkola dla mojego synka i nie jest to łatwy wybór. Szukałam w ogóle w internecie jak w ogóle składa się dokumenty odnośnie przyjęcia do przedszkola i znalazłam tu: https://przedszkole-slupsk.pl/rekrutacja/ całkiem fajny poradnik jak to wygląda. Powodzenia dla wszystkich rodziców, którzy są właśnie w takiej samej sytuacji jak ja! 😚
To prawda, że wygląd jest ważny. Sama zdecydowałam się na walkę ze swoim kompleksem i postanowiłam się poprawić wygląd mojego nosa. Od dziecka borykałam się z krzywym nosem, ale po przeczytaniu artykułu na stronie https://derm-estetyka.pl/korekta-nosa-operacja-nosa-krzywy-nos.html/ dowiedziałam się jak w rzeczywistości wygląda taki zabieg i przekonałam się do niego.
Nie wiedziałem wcześniej jaka jest różnica między korektorem a redaktorem. Myślałem, że zajmują się tym samym. Nie przypuszczałem, że nad tekstem może pracować tyle osób o różnych kompetencjach.
Klimatyzator i wszystkie urządzenia elektryczne mają to do siebie, że lubią się psuć, jeśli nie są regularnie serwisowane. To chyba najczęstsza przyczyna wszelakich awarii klimatyzacji - brak poświęconej im uwagi. 
Ja planowanie całej uroczystości powierzyłam specjalistom z https://www.therings.pl/wedding-planner/ i nie zawiodłam się. Nie chciałam męczyć myśli niepotrzebnymi sprawami w ten wyjątkowy dzień, przez co zdecydowałam się jednak na skorzystanie z fachowej pomocy. Muszę przyznać, że odpadło mi dużo stresu i zmartwień, przez co w pełni mogłam cieszyć się ślubem ❤