Skip to main content

Pomoc dla Ukrainy – jak ją przekazać?

24 lutego 2022 r. znany nam do tej pory porządek świata uległ diametralnej zmianie. To właśnie tego dnia Rosja napadła na Ukrainę, rozpoczynając – jak się później okazało – wieloletnią wojnę. Pomimo upływu czasu, wsparcie dla napadniętego kraju jest nadal koniecznością, tym bardziej, że w konflikcie ucierpiała cała rzesza niewinnych cywili. Jak jednak przekazywać je racjonalnie i legalnie? Najważniejsze informacje zebraliśmy w krótkim poradniku.

Jak wspierać Ukrainę?

Jakie fundacje i stowarzyszenia wspierają Ukrainę?

W ciągu ostatnich dwóch lat wiele stowarzyszeń i fundacji otworzyło się na pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Nic dziwnego, bowiem kryzys humanitarny, spowodowany wywołaną przez putinowską Rosję wojnę, dotknął całe rzesze społeczeństwa, które musiało porzucić swoje dotychczasowe życie lub – pozostając na miejscu – zatroszczyć się o spełnienie podstawowych potrzeb.

Jedną z fundacji, niosących realną pomoc w kryzysie, jest Fundacja charytatywna Wellcome EU, o której działalności dowiesz się znacznie więcej po przejściu na jej stronę. Warto podkreślić, że taka szeroko zakrojona pomoc nie dotyczy wyłącznie organizacji zbiórek na rzecz potrzebujących, ale również integracji imigrantów, a nawet wsparcia prawnego. Poza Wellcome EU pomoc dla Ukrainy świadczy również m.in. Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Ocalenie czy Polska Akcja Humanitarna.

Jak legalnie i skutecznie nieść pomoc Ukraińcom?

Kraje Unii Europejskiej stanęły w obliczu wyzwania, jakim jest pomoc dla Ukrainy, pogrążonej w wojnie. Wiele osób otworzyło swoje domy dla uciekinierów wojennych, wspierając Ukraińców również pod względem finansowym. I choć taka pomoc w dalszym ciągu jest potrzebna, konieczna jest również jej weryfikacja tak, by była ona w pełni legalna, a zarazem efektywna.

Jeśli więc interesuje cię tego rodzaju pomoc dla Ukrainy, koniecznie sprawdź proponowaną stronę, gdzie znajdziesz wiele cennych informacją z nią związanych. Będą one z pewnością stanowić cenne źródło wiedzy o tym, jak pomagać realnie, troszcząc się jednocześnie o to, by zebrane fundusze i darowizny trafiły we właściwe miejsce. Jest to działanie niezwykle zasadne w czasach fałszywych zbiórek, prowadzonych przez osoby, chcące wykorzystać kryzys humanitarny dla własnych potrzeb.

Pomoc dla Ukrainy - co mogę zrobić?

Co jeśli nie wsparcie finansowe?

Wsparcie finansowe i darowizny rzeczowe to jedna z najważniejszych form pomocy ludziom, dotkniętym kryzysem, jaki spowodowała eskalacja konfliktu na wschodzie Europy. Niemniej jednak istnieją również inne formy wsparcia, na które warto zdecydować się, by mieć swój realny udział w niesieniu pomocy dla Ukrainy. To m.in.:

  • wolontariat w fundacjach i organizacjach, działających na rzecz ludności w krajach, objętych wojną. Szansę na tego rodzaju pomoc daje, chociażby Polska Akcja Humanitarna czy portal SOS UA, zrzeszający osoby, poszukujące pomocy oraz te, które mogą takie wsparcie zaoferować,
  • pomoc w ośrodkach dla uchodźców,
  • wsparcie psychologiczne dla wszystkich tych, którzy uciekli przed wojną.

Każde takie działanie przyczyni się z pewnością do poprawy życia uchodźców wojennych, budując u nich poczucie bezpieczeństwa i jedności z mieszkańcami kraju, który przyjął ich z otwartymi ramionami.

Pomoc Ukrainie – jak nie dać się oszukać?

Aby nasza pomoc rzeczywiście dotarła na Ukrainę, warto chronić się przed oszustami, których nie brakuje również w sektorze działalności charytatywnej. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dane stowarzyszenie lub fundacja zostały zarejestrowane, co stanowi jeden z wymogów polskiego prawa.

Szczególną ostrożność należy zachować również w związku z wiadomościami e-mail, trafiającymi na naszą skrzynkę pocztową i linkami do zbiórek, rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Takie fałszywe zbiórki i strony, imitujące te, które rzeczywiście niosą pomoc Ukrainie, powstają bowiem coraz częściej. Dlatego też zalecana jest rozwaga w oferowaniu swojego wsparcia i weryfikacja fundacji, które je organizują.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Autor wpisu
Daniel Koszela

Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Szkoda, że nie widziałam tego artykułu przed swoją przeprowadzką! Świetny jest ten wpis - super ...
Bardzo przydatne porady! Na pewno wykorzystam lustra i jasne kolory, aby optycznie powiększyć moje małe ...
Robert 1 miesięcy temu Kiedy powstał system ERP?
Za fajnymi rzeczami zawsze kryją się fajne historie o ich stworzeniu czy odkryciu. Bardzo ciekawy ...
Alicja 1 miesięcy temu Jak zadbać o zdrowy kręgosłup?
W dobie pracy przy komputerze, dbanie o kręgosłup i codzienne ćwiczenia to podstawa! Nasz organizm ...
Ja patrzyłem przede wszystkim na opinie w Internecie oraz zakres usług i czas dojazdu. Wybrałem ...