Od czego robi się kamień nazębny?
Kamień nazębny to jeden z tych problemów, z którymi boryka się praktycznie każdy z nas. Nie powinien on być jednak bagatelizowany — należy pamiętać, że jego obecność może powodować liczne i groźne powikłania. W naszym artykule zajmiemy się przyczynami jego powstawania.
Kamień nazębny — jak powstaje?
Jak czytamy w artykule „Usuwanie kamienia nazębnego — cena zabiegu, wskazania oraz jak mu zapobiegać?”, kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. W skład tej ostatniej wchodzą:
- resztki pożywienia;
- bakterie oraz produkty ich przemiany materii.
Warto zauważyć, że proces krystalizacji płytki zaczyna się kilkadziesiąt godzin po umyciu zębów — jeżeli osady zostaną usunięte w tym czasie, dojdzie do zahamowania omawianego procesu.
Jak higiena jamy ustnej wpływa na ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego?
Jak wynika z powyższych rozważań, brak dbałości o higienę jamy ustnej jest podstawowym powodem pojawiania się kamienia nazębnego. Szczególnie narażone na jego występowanie są w praktyce te miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką, na przykład:
- przestrzenie pomiędzy zębami;
- obszary przydziąsłowe (głównie te, które znajdują się po wewnętrznej stronie łuku zębowego).
Warto więc, w razie jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących zasad higieny tych obszarów jamy ustnej, zapytać o nie dentystę. Ofertę instruktażu — nie tylko w tym zakresie — znajdziemy m.in. na stronie Nova Dent Stomatolog Nowy Sącz, należącej do znanego gabinetu, świadczącego usługi dla mieszkańców Sądecczyzny. Warto sięgnąć po taką pomoc — specjalista znajdzie rozwiązania dostosowane do naszych specyficznych potrzeb.
Kamień nazębny — kto jest szczególnie narażony na jego powstawanie?
Wśród czynników, zwiększających ryzyko powstawania kamienia nazębnego, na pierwszym miejscu wymieniana jest zwykle bogata w węglowodany dieta (sprzyja ona namnażaniu się w jamie ustnej bakterii). Przypadłość ta dotyka również niezwykle często palaczy. Związane jest to z faktem, że zawarte w papierosach substancje zakłócają naturalny proces powstawania śliny, utrudniając tym samym oczyszczanie jamy ustnej. Ponadto czynnikami ryzyka są:
- predyspozycje genetyczne;
- choroby, zmniejszające wydzielanie śliny;
- brak regularnych wizyt u dentysty.
Na szczególną uwagę zasługuje ostatni z wymienionych punktów — kontrole stomatologiczne są drugim (po właściwej higienie jamy ustnej) sposobem, pozwalającym uniknąć kamienia nazębnego.
Jak usuwa się kamień nazębny?
Podczas wizyty u stomatologa można m.in. usunąć kamień nazębny. Zabiegami, które wykonuje się w tym celu, są:
- skaling,
- piaskowanie.
Jak podkreślają specjaliści, najważniejsza jest jednak profilaktyka.
Kamień nazębny — dlaczego warto zwrócić uwagę na ten problem?
Należy pamiętać, że kamień nazębny jest sporym problemem, i to nie tylko estetycznym. Jego obecność może również:
- ułatwiać rozwój bakterii próchnicotwórczych;
- powodować podrażnienia dziąseł, a nawet stany zapalne w ich obrębie.
Przypadłość ta jest również jednym z czynników, zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia paradontozy.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.