Przejdź do głównej treści

Masz nagranie jako dowód? Sprawdź, czym jest transkrypcja i jak działa w postępowaniu sądowym

Silne dowody to klucz do sukcesu na sali rozpraw. Jednym z tych, który wykorzystywany jest coraz częściej, są nagrania audio i video. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim dostęp do nowoczesnych technologii, umożliwiających rejestrację dźwięku i obrazu. Transkrypcja pozwala z kolei na stworzenie zapisu słownego nagrania, co znacznie ułatwia jego analizę. Jak wygląda taki proces i jakie korzyści przynosi? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Transkrypcja nagrań sądowych - SpiszeTo

Transkrypcja na sali sądowej – o czym warto wiedzieć?

Transkrypcja to nic innego, jak stworzenie wersji tekstowej nagrania audio lub video. Najprościej rzecz ujmując, to zamiana mowy na tekst, co pozwala na szybki dostęp do określonych fragmentów, bez konieczności odsłuchiwania całego materiału. Takie działanie wykorzystywane jest bardzo często w trakcie badań jakościowych, ale również i przez studentów, nagrywających wykłady, a następnie zmieniających je na formę pisaną. Zupełnie inne cele będzie miała z kolei transkrypcja nagrań do celów sądowych - takie materiały wykorzystywane są bowiem w sprawach rodzinnych i cywilnych, ale również i karnych, stanowiąc solidny dowód, świadczący o winie lub – wprost przeciwnie – niewinności danej osoby.

Kiedy nagranie rozmowy może zostać wykorzystane jako dowód w sprawie?

Wiesz już, co kryje się pod pojęciem transkrypcji. Jeśli jednak chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, co to jest transkrypcja nagrań i kto wykorzystuje ją na ogół w swojej pracy, odwiedź proponowaną stronę, na której znajdziesz artykuł, odpowiadający na wszystkie pytania. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, taki zapis nagrania może pełnić rolę dowodu na sali rozpraw, jeśli tylko nagranie zostało pozyskane zgodnie z prawem. Warto wiedzieć bowiem, że w Polsce istnieje możliwość nagrywania rozmów, w których bierze się udział. Rejestrowanie rozmowy innych osób uznawane jest z kolei za nielegalne. Nieco inaczej wygląda sytuacja w sprawach karnych. W takim przypadku sądy często dopuszczają nagrania wykonane bez wiedzy rozmówców, zwłaszcza gdy stanowią one ważny dowód popełnionego przestępstwa.

Dlaczego warto zadbać o transkrypcję nagrań na potrzeby sądu?

O tym, czy nagranie zostanie dopuszczone jako dowód w sprawie, decyduje sąd. To właśnie dlatego warto zadbać, by było ono przygotowane profesjonalnie. Jego transkrypcja:

  • buduje wiarygodność,
  • pozwala lepiej przygotować się do rozprawy,
  • ułatwia powoływanie się na konkretne fragmenty wypowiedzi.

Co ważne, taka transkrypcja powinna zostać przygotowana przez profesjonalistę. To właśnie on zadba o jej właściwą formę, która z pewnością zostanie doceniona na sali rozpraw, zostając tym samym uznana za wartościowy materiał, stanowiący dowód w sprawie.

Usługi transkrypcji sprawy sądowej

W jakich sprawach najczęściej wykorzystywana jest transkrypcja nagrań?

Transkrypcja nagrań wykorzystywana jest coraz częściej zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych. Na ich liście znaleźć można przede wszystkim:

  • sprawy rozwodowe – transkrypcje dotyczą tu na ogół rozmów między małżonkami i mogą stanowić dowód zdrady czy przemocy psychicznej lub ekonomicznej,
  • sprawy związane z mobbingiem w pracy – które niekiedy rozstrzygane są w oparciu o nagrania z przełożonymi lub współpracownikami,
  • sprawy o groźby karalne – które zostały zarejestrowane w postaci audio lub wideo.

Jak już zostało wspomniane, transkrypcje wykorzystuje się również w sprawach karnych. Tym razem mogą one dotyczyć np. nadużyć, korupcji czy przestępstw gospodarczych.

Jak wygląda transkrypcja nagrań do sądu?

Profesjonalna transkrypcja to nie tylko przepisanie tekstu. Wypowiedziom, zarejestrowanym w nagraniach, mogą bowiem towarzyszyć różne emocje, które także warto zaznaczyć w tekście, by wiernie oddać ich sens. Jak nietrudno się domyślić, jest to niezwykle wymagające, a zarazem czasochłonne zadanie. Jego realizacja może jednak rzutować na efekt całego procesu, dlatego warto podejść do niej z pełną odpowiedzialnością, powierzając ją w razie konieczności specjalistom z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i zapleczem technicznym.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Autor wpisu
Daniel Koszela

Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Bardzo przydatny wpis – właśnie szukam sali na szkolenie i dzięki temu wiem, na co ...
Chciałabym mieć kominek, ale nie wiem, czy w mieszkaniu można go zamontować. Może ktoś z ...
Paulina 5 miesięcy temu O czym pamiętać przy przeprowadzce?
Szczerze polecam skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej, zwłaszcza gdy nie macie samochodu... Jak tylko miałabym ...
Artykuł naprawdę na czasie! Sama kiedyś miałam dylemat, czy warto odrzucić spadek, szczególnie gdy dowiedziałam ...
Trezzo34 7 miesięcy temu Jak działa klimatyzacja?
Bardzo ciekawy artykuł, teraz rozumiem, dlaczego klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale prawdziwa magia w ...