Skip to main content

Kiedy powstał system ERP?

Wydawać by się mogło, że systemy ERP, umożliwiające dziś sprawne zarządzanie wewnętrznymi i zewnętrznymi procesami biznesowymi, zachodzącymi w przedsiębiorstwach, to stosunkowo nowe osiągnięcie. Jak się jednak okazuje, ich historia zaczyna się już kilkadziesiąt lat temu. Chcesz przyjrzeć się bliżej ewolucji idei, która dziś święci prawdziwe tryumfy w biznesie? Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze informacje na temat systemów ERP w 2024 roku

Gdzie swój początek mają systemy ERP?

Można przyjąć, że pojawienie się systemów ERP wiąże się ściśle z systemami sterowania zapasami, które powstały już w połowie ubiegłego stulecia. Jak nietrudno się domyślić, takie rozwiązania nie były jeszcze w pełni profesjonalne i bazowały wyłącznie na danych statystycznych. Po przejściu na stronę „Krótka historia systemów ERP” możemy dowiedzieć się, że dopiero lata 60-te XX wieku przyniosły swoistą ewolucję idei, która zaczęła budzić coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Mowa tutaj o koncepcji IC, czyli Inventory Control. Pozwalała ona na kontrolę zasobów i sprawne zarządzanie gospodarką magazynową. Można więc  przyjąć, że to właśnie od aplikacji z lat 60-tych rozpoczęła się historia współczesnych systemów ERP.

Co uwarunkowało rozwój systemów ERP?

Sukcesywnie postępujący rozwój technologiczny i komputeryzacja, wymusiły niejako wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań dla biznesu. W tym czasie komputery znacząco zwiększyły swoją moc, a branża IT nieustannie zyskiwała na znaczeniu. Jeszcze w latach 80-tych XX stulecia stworzono więc systemy MRP. Pod tą nazwą kryło się oprogramowanie, pozwalające na skuteczne planowanie potrzeb materiałowych. Takie systemy umożliwiały:

  • gromadzenie informacji o stanach magazynowych,
  • kontrolę zamówień i dostaw,
  • opracowywanie planu produkcji,
  • wspieranie efektywności produkcji i redukcję jej kosztów,

Jak nietrudno zauważyć, system MRP to współcześnie jeden z elementów składowych ERP.

Jak wdrożyć system ERP do firmy w 2024 roku?

Czym był system MRP II?

Wraz z dalszym rozwojem, system MRP zaczął tracić na aktualności, wymagał więc sporych modyfikacji. Ich efektem było powstanie MRP II, który szybko podbił rynek, zyskując sobie coraz więcej zwolenników. Na taki sukces wpłynął również postęp informatyczny, który umożliwił wprowadzenie nowych rozwiązań dla biznesu. Wśród największych atutów MRP II wymienia się przede wszystkim usprawnienie przepływu informacji i procesów biznesowych, zachodzących w danym przedsiębiorstwie. Sam system łączył w jedną całość aspekty, związane z planowaniem zdolności produkcyjnych, sprzedażą i strategiami zarządzania firmą. Opierał się on już nie na danych statystycznych, ale na istniejącym i prognozowanym popycie na dane towary.

Kiedy powstał pierwszy system ERP?

Od powstania systemu MRP II już tylko krok dzielił nas od pierwszego systemu ERP. Krok ten został wykonany w latach 90-tych ubiegłego stulecia, co uwarunkowane było w znacznej mierze dalszym rozwojem branży IT oraz coraz szerszym dostępem do Internetu. Pierwsze systemy ERP pojawiły się na rynku początkiem XXI wieku. Jak nietrudno się domyślić, szybko podbiły one rynek, stając się nieodzownym elementem sprawnego zarządzania przedsiębiorstwami. Z pewnością należy spodziewać się ich dalszego rozwoju, który – kolejny już raz – zrewolucjonizuje rynek i pozwoli na jeszcze sprawniejsze kontrolowanie procesów biznesowych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 4 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!