Jak wykonać renowację starych fotografii?

Stare zdjęcia to często pamiątki, drogie naszemu sercu. Niestety, upływ czasu powoduje ich czernienie i matowienie. Na szczęście obecny stan techniki pozwala w wielu wypadkach na skuteczne przywrócenie im dawnego blasku. Jak przeprowadzić renowację zdjęć tak, by nie odbiło się to na ich stanie?

Wywoływanie zdjęć w Ciechocinku

Odnawianie zdjęć metodą mechaniczną i chemiczną

W internecie z łatwością można znaleźć informacje na temat sposobów mycia starych zdjęć w płynach, które mają przywrócić im dawny wygląd, domowych sposobów na ścierania brudu z fotografii, a niekiedy nawet opisy metod, pozwalających na oczyszczenie samej kliszy fotograficznej. Działania takie rzadko są skuteczne. Nawet jeżeli okażą się przydatne i doprowadzą zdjęcie do stanu lepszego, niż ten, w którym znajdowało się ono przed zabiegiem, nikt nie zagwarantuje, że w dłuższym okresie nie okażą się szkodliwe dla danej fotografii.

Czy należy więc ryzykować zniszczenie cennych pamiątek rodzinnych przez zastosowanie niezweryfikowanych metod konserwacji? Niekoniecznie. Specjalistyczne zakłady, świadczące fachowe usługi w tej dziedzinie są w stanie odnowić nasze zdjęcia nowoczesnymi i sprawdzonymi metodami, a ich ceny są na przystępnym poziomie. Tego typu usługi oferuje Studio Sawa, którego szczegóły oferty dostępne są na stronie: https://www.starterfirm.pl/katalog/28-uslugi/1829-sawa-fotograf-ciechocinek, gdzie zamieszczono niezbędne dane teleadresowe umożliwiające kontakt z firmą.  

Czy stare zdjęcia są zabrudzone?

Powód niskiej skuteczności mycia i czyszczenie zdjęć jest prozaiczny - najczęściej stare zdjęcia jedynie wydają nam się zabrudzone. W rzeczywistości to, co bierzemy za zanieczyszczenie, jest efektem rozkładu emulsji fotograficznej, czyli swoistej powłoki pokrywającej zdjęcia. Proces, prowadzący do jej utraty, może trwać przez dziesiątki lat, a wygląd zdjęcia ulega w tym czasie nieustannemu pogorszeniu. Wiekowa emulsja jest przy tym niezwykle delikatna, a ewentualne próby jej czyszczenia mechanicznego lub chemicznego mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdjęcia. Ewentualny sukces będzie również niezbyt widoczny. Rozwiązaniem może być natomiast cyfrowa renowacja zdjęć. W jej trakcie, po przekształceniu obrazu analogowego w jego cyfrowy odpowiednik, z obrazu usuwane są uszkodzenia, powstałe w wyniku działania czasu lub nieodpowiedniego obchodzenia się z fotografią. Oczywiście stara, analogowa wersja, nie jest w trakcie tego procesu w żaden sposób niszczona ani uszkadzana - po zeskanowaniu wraca do właściciela. Dzięki zdobyczom nowoczesnej techniki jesteśmy więc w stanie cieszyć się pięknem dawnych fotografii, a ich odnowione wersje mogą być z dumą prezentowane na rodzinnych uroczystościach lub stanowić ozdobę naszego salonu. Warto skorzystać z tej opcji, wspomnienia są bowiem bezcenne.