Skip to main content

Jak wykonać renowację starych fotografii?

Stare zdjęcia to często pamiątki, drogie naszemu sercu. Niestety, upływ czasu powoduje ich czernienie i matowienie. Na szczęście obecny stan techniki pozwala w wielu wypadkach na skuteczne przywrócenie im dawnego blasku. Jak przeprowadzić renowację zdjęć tak, by nie odbiło się to na ich stanie?

Wywoływanie zdjęć w Ciechocinku

Odnawianie zdjęć metodą mechaniczną i chemiczną

W internecie z łatwością można znaleźć informacje na temat sposobów mycia starych zdjęć w płynach, które mają przywrócić im dawny wygląd, domowych sposobów na ścierania brudu z fotografii, a niekiedy nawet opisy metod, pozwalających na oczyszczenie samej kliszy fotograficznej. Działania takie rzadko są skuteczne. Nawet jeżeli okażą się przydatne i doprowadzą zdjęcie do stanu lepszego, niż ten, w którym znajdowało się ono przed zabiegiem, nikt nie zagwarantuje, że w dłuższym okresie nie okażą się szkodliwe dla danej fotografii.

Czy należy więc ryzykować zniszczenie cennych pamiątek rodzinnych przez zastosowanie niezweryfikowanych metod konserwacji? Niekoniecznie. Specjalistyczne zakłady, świadczące fachowe usługi w tej dziedzinie są w stanie odnowić nasze zdjęcia nowoczesnymi i sprawdzonymi metodami, a ich ceny są na przystępnym poziomie. Tego typu usługi oferuje Studio Sawa, którego szczegóły oferty dostępne są na stronie: https://www.starterfirm.pl/katalog/28-uslugi/1829-sawa-fotograf-ciechocinek, gdzie zamieszczono niezbędne dane teleadresowe umożliwiające kontakt z firmą.  

Czy stare zdjęcia są zabrudzone?

Powód niskiej skuteczności mycia i czyszczenie zdjęć jest prozaiczny - najczęściej stare zdjęcia jedynie wydają nam się zabrudzone. W rzeczywistości to, co bierzemy za zanieczyszczenie, jest efektem rozkładu emulsji fotograficznej, czyli swoistej powłoki pokrywającej zdjęcia. Proces, prowadzący do jej utraty, może trwać przez dziesiątki lat, a wygląd zdjęcia ulega w tym czasie nieustannemu pogorszeniu. Wiekowa emulsja jest przy tym niezwykle delikatna, a ewentualne próby jej czyszczenia mechanicznego lub chemicznego mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdjęcia. Ewentualny sukces będzie również niezbyt widoczny. Rozwiązaniem może być natomiast cyfrowa renowacja zdjęć. W jej trakcie, po przekształceniu obrazu analogowego w jego cyfrowy odpowiednik, z obrazu usuwane są uszkodzenia, powstałe w wyniku działania czasu lub nieodpowiedniego obchodzenia się z fotografią. Oczywiście stara, analogowa wersja, nie jest w trakcie tego procesu w żaden sposób niszczona ani uszkadzana - po zeskanowaniu wraca do właściciela. Dzięki zdobyczom nowoczesnej techniki jesteśmy więc w stanie cieszyć się pięknem dawnych fotografii, a ich odnowione wersje mogą być z dumą prezentowane na rodzinnych uroczystościach lub stanowić ozdobę naszego salonu. Warto skorzystać z tej opcji, wspomnienia są bowiem bezcenne.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 4 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!