Skip to main content

Jak sprawdzić czy koncentrator tlenu działa?

Zakup koncentratora to niemały wydatek, ale inwestycja ta pozwala na podniesienie jakości codziennego funkcjonowania i komfortu życia osób, zmagających się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy urządzenie nie działa prawidłowo? Co oznacza czerwona lampka i kiedy skontaktować się z serwisem? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Koncentrator tlenu - co robić jak się psuje?

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie, dzięki któremu możliwa staje się tlenoterapia nie tylko w placówkach medycznych, ale również i w warunkach domowych, co jest niezwykle ważne dla wielu pacjentów. Urządzenia te pobierają tlen z powietrza i absorbują z niego azot, co skutkuje podaniem pacjentowi czystego gazu w stężeniu, przekraczającym 90%.

Więcej o zasadach działania koncentratorów tlenu można dowiedzieć się artykułu „Stacjonarny koncentrator tlenu — zużycie prądu i koszt wynajmu”, w którym opisano również inne, niezwykle istotne kwestie, jak np. zużycie prądu przez urządzenie. Warto podkreślić również, że koncentratory tlenu działają na bardzo prostych zasadach, a ich intuicyjna obsługa pozwala na korzystanie z ich potencjału nawet osobom, które nie do końca odnajdują się w nowoczesnych technologiach.

Co oznacza czerwona lampka na urządzeniu?

Pomimo prostej budowy i intuicyjnej obsługi, zdarza się czasem, że koncentrator tlenu ulega awarii lub – z różnych względów – przestaje spełniać swoją funkcję. Aby nie narażać życia i zdrowia pacjentów, urządzenia te zostały wyposażone w czerwoną lampkę, sygnalizującą pojawienie się problemu. Bardzo często jest to np. brak zasilania prądem, co spowodowane może być zarówno  przerwą w jego dostawie, jak i bardziej prozaicznymi przyczynami, takimi jak wypadnięcie wtyczki z kontaktu. Dlatego też pierwszym krokiem po uruchomieniu się czerwonego sygnału, powinno być sprawdzenie źródła prądu.

Co może robić koncentrator tlenu jak zaczyna się psuć?

Co może powodować niski przepływ tlenu?

W niektórych przypadkach konieczny będzie jednak pilny kontakt z serwisem. Ofertę serwisu tego rodzaju urządzeń znaleźć można np. na stronie patronus-med.pl, należącej do firmy, zajmującej się również sprzedażą i wypożyczaniem sprzętu medycznego.

Warto wcześniej sprawdzić dostępne możliwości w swojej okolicy, by w razie awarii móc liczyć na szybką pomoc. Taka będzie wskazana, gdy pomimo zasilania i prawidłowo ustawionego przepływu tlenu, urządzenie nie działa prawidłowo. Przyczyną niskiego przepływu tlenu może być np. zużycie sit separacyjnych, absorbujących azot z pobieranego powietrza, których wymiana wymaga profesjonalnego wsparcia.

Co może świadczyć o awarii koncentratora?

O tym, że koncentrator tlenu nie działa prawidłowo, mogą świadczyć również:

  • pojawienie się kropel wody w wąsach tlenowych,
  • nadmierne grzanie się urządzenia,
  • zbyt głośna praca koncentratora.

W każdej sytuacji warto odpowiednio szybko skontaktować się z serwisem, zwłaszcza że awaria urządzenia może wpłynąć na obniżenie jakości tlenoterapii, co z kolei przełoży się na zdrowie osoby, korzystającej z niej w warunkach domowych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kamila · 3 dni temu
    Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 4 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!