Jak samodzielnie wyregulować okna? Instrukcja krok po kroku bez udziału fachowca
Współczesne okna to produkty o skomplikowanej budowie - w ich skład może wchodzić nawet kilkadziesiąt ruchomych elementów. Zapewnienie odpowiedniej trwałości tego typu konstrukcji nie jest więc zadaniem łatwym. Niezbędna jest na przykład systematyczna jej regulacja.
Dlaczego warto regulować okno?
Okno stale narażone jest na działanie czynników atmosferycznych. Może to doprowadzić do rozregulowania jego mechanizmów, a w konsekwencji do powstania nieszczelności. Przyczyną jej pojawienia się może być również zwykłe użytkowanie - zamykanie i otwieranie skrzydeł. Z kolei osoby, które zdecydowały się na montaż stolarki otworowej o dużych rozmiarach, mogą mieć problem z jej szczelnością w pierwszych miesiącach użytkowania - okno tego typu często samoistnie opada pod wpływem własnego ciężaru. Receptą na wszystkie opisane problemy jest zakup stolarki u renomowanego dostawcy, takiego jak sklep z oknami w Bochni - podmiot ten zapewni nam produkty o odpowiedniej jakości. Warto też systematycznie dokonywać regulacji okna.
Kiedy należy przeprowadzić regulację okna?
Regulację okien należy wykonywać nawet wówczas, gdy nie występują problemy z ich użytkowaniem. Jak można przeczytać w poradniku: https://oknabochnia.pl/samodzielna-regulacja-okien-pcv-krok-po-kroku/, najlepszym momentem na przeprowadzenie prac w tym zakresie jest początek lata oraz jesień. Należy też wykonać je za każdym razem, gdy nasze okna okażą się nieszczelne lub gdy wystąpią problemy z ich zamykaniem i otwieraniem.
Jak dokonać regulacji okien przed zimą?
Celem regulacji okien przed sezonem grzewczym jest przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła. Kluczowe znaczenie dla ich ograniczenia ma odpowiednia siła docisku skrzydła do ościeżnicy. Jeżeli jest ona zbyt mała, łatwo można ją zwiększyć, przesuwając rolki dociskowe bliżej uszczelki. Po przeprowadzeniu tego zabiegu koniecznie trzeba sprawdzić, czy okno bez problemu zamyka się i otwiera - ewentualne trudności mogą oznaczać, że skrzydło jest zbyt mocno dociśnięte i konieczna jest dalsza regulacja. Za normalną (i nie wymagającą interwencji) należy natomiast uznać sytuację, gdy po dociśnięciu skrzydła klamka pracuje nieco ciężej.
Jak wyregulować okno przed sezonem letnim?
W miesiącach letnich nasze okno powinno zapewnić dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do mieszkania. Aby osiągnąć taki efekt, warto dokonać kolejnej regulacji, zmniejszając tym razem siłę docisku okna do ościeżnicy, poprzez odsunięcie od niej rolki ryglującej. Oczywiście również po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić, czy okno otwiera się i zamyka bez problemu.
Jak wyregulować okno, które nie otwiera się prawidłowo?
Problemy z otwieraniem i zamykaniem okna, zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania, mogą być spowodowane jego opadnięciem. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczne może być wyregulowanie ustawień skrzydła. Aby tego dokonać, należy usunąć osłonkę zawiasu i dokręcić widoczną śrubkę regulacyjną przy użyciu klucza imbusowego. Po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić, czy okno zamyka się prawidłowo. Jeżeli występują problemy, można zmieniać ustawienia, aż do osiągnięcia właściwego stanu. Należy pamiętać, by po zakończeniu regulacji ponownie założyć osłonkę na zawias.