Skip to main content

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

W dobie szalejącej inflacji i galopujących cen trudno raczej o pozwolenie sobie na kupno czy wynajem dużego mieszkania. Większość społeczeństwa zmuszona jest do urządzenia się w zdecydowanie mniejszych miejscach. Pozornie wydaje się, że zaaranżowanie tak małej przestrzeni jest bardzo trudne czy wręcz niemożliwe. Istnieje jednak kilka tricków, które optycznie powiększą zamieszkiwane przez nas pomieszczenia.

Jakle są podstawowe metody na optyczne powiększenie pomieszczenia?

Pierwszym krokiem, na który warto się zdecydować jest rozważenie powiększenia mieszkania czy pokoju w sposób rzeczywisty. Chodzi tu między innymi o połączenie dwóch pomieszczeń w jedno (chociażby pokoju dziennego z kuchnią) poprzez wyburzenie ścianek działowych czy zabudowanie balkonu, dzięki czemu stanie się on częścią mieszkania. Jeśli rzeczywiste powiększenie mieszkania jest jednak niemożliwe, powinniśmy zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą nam pomóc uczynić to w sposób optyczny. Do takich metod należy dobór odpowiednich kolorów i wzorów, dopasowanie pasujących do naszego mieszkania mebli czy inspiracja określonym stylem w zakresie aranżacji wnętrz.

Dobór mebli i akcesoriów – klucz do optycznego powiększenia mieszkania

Niezwykle istotnym czynnikiem pomagającym optycznie powiększyć pokój czy mieszkanie jest dobór odpowiednich mebli i akcesoriów. Z racji niewielkiej powierzchni aranżowanego pomieszczenia możemy śmiało postawić na minimalizm. Powinniśmy zaopatrzyć się w lekkie meble, takie jak proste kanapy czy sofy, które nie zawierają zbędnych zdobień, a kolorystycznie pasują do ścian i sufitu. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie tak zwanych „mebli wielofunkcyjnych”, które można złożyć, kiedy się ich nie używa lub łączą funkcje, przykładowo, taboretu i pojemnika. Nie należy zapominać także o drobiazgach, które powinny zostać dobrane w odpowiedni sposób. Podczas ozdabiania pomieszczenia, nie należy pomijać luster, które w prosty sposób powiększą optycznie przestrzeń. Odwiedź stronę lustra na wymiar, gdzie znajdziesz usługę wykonania lustra na zamówienie w Krakowie, które wykonane przez zaufaną firmę i ustawione w odpowiednich miejscach dodatkowo optycznie powiększą powierzchnię mieszkania czy pokoju.

Lustra na zamówienie Kraków

Jak dobrać kolory i wzory do małego mieszkania?

W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne kolory. Dzieje się tak, ponieważ biel czy barwy pastelowe dobrze odbijają światło, tworząc w rezultacie efekt większego pomieszczenia. Co więcej, dobrze oświetlony pokój wprowadzi mieszkańców czy gości w dobry nastrój, a także zdecydowanie ułatwi pracę zdalną czy odpoczynek przy ulubionej książce. Jasne barwy sprawdzą się także na suficie – w optyczny sposób go podwyższą i zwiększą powierzchnię pokoju. Jeżeli jesteśmy jednak miłośnikami ciemnych kolorów, to można takie wprowadzić, ale jedynie w formie drobnego elementu czy akcentu podkreślającego pewien fragment pokoju lub ściany.

Za jasnymi barwami musi iść też dobór pasujących do naszego mieszkania wzorów. Nie możemy zastosować ich zbyt wielu – mnogość rozmaitych kształtów sprawi, że zostaniemy nimi przytłoczeni i osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego – optycznie pomniejszymy i tak już małe pomieszczenie. Niewskazane są zestawienia kontrastujących barw we wzorach – lepiej postawić na wzory w pastelowych barwach i o drobnych kształtach.

Style aranżacji wnętrz, które optycznie powiększą mieszkanie

Istnieje kilka gotowych pomysłów na zaaranżowanie wnętrza pokoju czy mieszkania, aby wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Pierwszym przykładem jest popularny od lat styl skandynawski, stawiający na jasne barwy, naturalne materiały i przejrzystość przestrzeni. Ma on na celu rozświetlenie całego pomieszczenia, co finalnie doprowadza do optycznego powiększenia mieszkania. Drugim pomysłem jest styl hamptons, łączący jasne barwy z błękitnymi i złotymi elementami. Całość dopełniona zostaje przez punktowe światło. Ostatnim proponowanym stylem to minimalizm, który został już wcześniej wspomniany. Niezagracanie przestrzeni zbędnymi akcesoriami, postawienie na wielofunkcyjne meble i dodatkowo rozświetlające pomieszczenia lustra na wymiar są kluczem do skutecznego optycznego powiększenia mieszkania.

Zastosowanie powyższych pomysłów pozwoli z pewnością z przytłaczającej powierzchni uczynić miejsce, które będzie jednocześnie przytulne, ale i rozświetlone oraz komfortowe. Wszak mieszkanie ma być dla nas oazą spokoju oraz sprawiać, że będziemy się w nim czuć komfortowo.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔