Skip to main content

Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?

Nowy Sącz to jedno z najciekawszych miast południowej Polski, turyści traktują je jednak często jedynie jako przystanek w drodze do popularnych górskich kurortów. Niesłusznie - zasługuje ono na znacznie większą uwagę z ich strony. Co warto zobaczyć i zwiedzić podczas pobytu w nim?

Najlepsze atrakcje w Nowym Sączu - Co warto zwiedzić?

Nowy Sącz z dzieckiem — jakie atrakcje warto odwiedzić?

Wizytę w Nowym Sączu można polecić przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Jak czytamy w artykule Top 10 atrakcji dla dzieci w Nowym Sączu”, najmłodsi turyści w mieście tym znajdą m.in. sale zabaw i tory gokartowe. Ciekawą opcją spędzenia czasu będzie też dla nich wizyta w Parku Strzeleckim - przygotowano w nim pętlę gimnastyczną, na której dzieci mogą rozwijać swoją koordynację ruchową.

Jakie zamki można zwiedzić w Nowym Sączu i jego okolicy?

Uwagę osób, przejeżdżających przez Nowy Sącz, przyciągają usytuowane przy głównej drodze pozostałości zamku. Autorzy tekstu Top 10 zamków w okolicach Nowego Sącza przypominają, że nie jest to jedyna średniowieczna warownia w tych stronach. Podobne (a do tego niekiedy znacznie lepiej zachowane) twierdze znajdują się m.in. w Rytrze, Niedzicy, Czchowie i Tropsztynie. W samym Nowym Sączu możemy natomiast oglądać odbudowaną w latach pięćdziesiątych XX wieku Basztę Kowalską oraz spory fragment murów obwodowych - pozostała część zamku jest trwałą ruiną.

Co zobaczyć w centrum Nowego Sącza?

Nowosądeckim śródmieściem można się zachwycić: efektowne secesyjne kamienice sąsiadują tu z pięknie urządzonymi terenami zielonymi, a atmosfera zachęca do nieśpiesznego spaceru. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalny, eklektyczny ratusz miejski, wzniesiony w roku 1897. Jego bryła robi naprawdę piorunujące wrażenie, zwłaszcza po zmroku, gdy uruchamiana jest jej iluminacja.

Pokoje gościnne Zygmuntowska Nowy Sącz

Jakie muzea warto odwiedzić w Nowym Sączu?

Warto też odwiedzić miejscowe placówki muzealne. Najważniejszą z nich jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, którego główna ekspozycja mieści się w Domu Gotyckim. Jest ona związana przede wszystkim z historią miasta i regionu - znajdziemy tu m.in. pamiątki z okresu autonomii galicyjskiej oraz galerię obrazów miejscowych artystów. Koniecznie trzeba też wybrać się do Sądeckiego Parku Etnograficznego - jego plenerowa ekspozycja gromadzi m.in. budynki i budowle, w których zamieszkiwali dawni mieszkańcy okolicznych wiosek i miasteczek.

Jakie zabytkowe świątynie można podziwiać w Nowym Sączu?

W nowosądeckim skansenie możemy również zobaczyć świadectwo wielokulturowej historii tych okolic - z rzymskokatolickim kościołem sąsiaduje tu grekokatolicka cerkiew oraz protestancki zbór. Nie są to jedyne zabytkowe świątynie w mieście. W samym jego centrum znajdziemy na przykład bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, pochodzącą z przełomu XIII i XIV wieku, a na obrzeżach - drewniany kościół św. Rocha z wieku XVI, z ciekawą polichromią, zdobiącą strop. W mieście liczne są również mniejsze zabytkowe obiekty architektury sakralnej, na przykład kapliczki i przydrożne figurki.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Bartek · 2 miesięcy temu
    Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 2 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!
Jestem właśnie przed wyborem przedszkola dla mojego synka i nie jest to łatwy wybór. Szukałam w ogóle w internecie jak w ogóle składa się dokumenty odnośnie przyjęcia do przedszkola i znalazłam tu: https://przedszkole-slupsk.pl/rekrutacja/ całkiem fajny poradnik jak to wygląda. Powodzenia dla wszystkich rodziców, którzy są właśnie w takiej samej sytuacji jak ja! 😚