Przejdź do głównej treści

Decyzja o kupnie nowego samochodu

Prawie każdy użytkownik samochodu staje w którymś momencie przed decyzją sprzedaży własnego auta. Ma to miejsce najczęściej w chwili, gdy decyduje się kupić nowy samochód - z chęci podniesienia poziomu wygody, luksusu, z powodu konieczności zmiany standardu auta (np. ze względu na pojemność lub wielkość wnętrza, liczbę miejsc dla pasażerów). Oczywiście przy decyzji kupna samochodu bierze się pod uwagę to, czy w ogóle wchodzi to w grę z przyczyn finansowych - czy uzbierane zostały odpowiednie środki bądź czy jest możliwość wzięcia kredytu na ten cel.

mercedes - Twój nowy samochód

Sprzedaż samochodu

W kłopocie finansowym ma też pomóc sprzedaż dotychczas użytkowanego pojazdu. Dlatego dobrym wyjściem jest jak najszybsza sprzedaż auta. Ale jak szybko sprzedać samochód? Jest kilka różnych możliwości. W sprzedaży bezpośredniej może to trwać nawet kilka tygodni czy miesięcy. Najważniejsze jest odpowiednie zareklamowanie samochodu, a to może trwać: pisanie ogłoszeń na portalach sprzedażowych, na forach dyskusyjnych, wykupywanie anonsów w gazetach czy staroświeckie rozklejenie informacji o chęci sprzedaży w okolicy. Gdy już jednak nasze auto zostanie rozreklamowane, trzeba mieć nadzieję, że w końcu kogoś ono zainteresuje i ktoś się zgłosi. Gdy chętny się do nas odezwie, umówimy się na spotkanie, by pokazać samochód na żywo. Nie wszyscy po obejrzeniu będą nadal chętni. Inni rzadko kiedy z miejsca zdecydują się na kupno. Szybkość, z jaką dokonamy sprzedaży bezpośredniej, zależy w głównej mierze od tego, w jakim stanie jest nasze auto. Jeśli jest to samochód w dobrym stanie, to zapewne sprzedaż nastąpi szybciej, o ile nie przesadziliśmy z ceną (im jest ona niższa, tym więcej klientów przyciągnie). O wiele gorzej sytuacja wygląda, gdy chcemy sprzedaż auto w niezbyt dobrym stanie, na przykład powypadkowe.

Skup aut używanych

Jeśli sprzedaż bezpośrednia nie odnosi skutku i długo czekamy na jakiekolwiek pojawienie się chętnych, a i tak żaden z nich nie decyduje się na kupno - może powinniśmy poszukać skup samochodów powypadkowych (lub zwykły skup aut - jeśli nasze jest w dobrym stanie). W takim skupie proces sprzedaży przebiega o wiele szybciej, a czasem nawet i błyskawicznie. Skup aut niesprawnych, powypadkowych czy w dobrym stanie szuka nabywcy od momentu, gdy stanie się fizycznym posiadaczem naszego dotychczasowego auta. Jednym z takich skupów, który cieszy się ogromną popularnością w woj. pomorskim jest Skup Aut Pol-Cars; ul. Tysiąclecia 70, 84-230 Rumia; Tel: 505 233 303. Z jego strony internetowej: https://www.skupautpomorskie.pl dowiemy się wielu informacji na temat tego jakich dostarcza usług. Dokonuje wyceny samochodu na miejscu i jeśli ta cena nas zadowala - można już podpisywać umowę z firmą prowadzącą skup aut. Firma ta zasadniczo kupuje więc pojazdy na własny rachunek, czyli właściwie sprzedaż samochodu przebiega analogicznie jak w przypadku sprzedaży osobie prywatnej czy firmie. Transakcja polega na podpisaniu zwykłej umowy kupna-sprzedaży, a na podstawie której dokonuje się przeniesienia własności samochodu.

samochód ze skupu aut

Różne sposoby płatności

Płatność za zakupiony umową kupna-sprzedaży 1 pojazd może być załatwiana także od ręki - jeśli jest to płatność gotówką. Niektórzy bowiem dysponują odpowiednią ilością gotówki przy sobie, gdy wybierają się do skupu. Zapłacić można także przelewem na konto bankowe, choćby i ekspresowym. Tutaj jedna uwaga prawna - w przypadku przedsiębiorców płatności powyżej piętnastu tysięcy złotych można przekazać jedynie na rachunek bankowy Jeśli sprzedawany do skupu samochód posiada więcej niż jednego właściciela - przy sprzedaży powinni pojawić się oczywiście wszyscy właściciele auta. Powinni mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Jeżeli jednak jeden z właścicieli auta nie może być obecny, może wystawić pełnomocnictwo do sprzedaży auta drugiemu współwłaścicielowi. W przypadku najbliższej rodziny (wstępni, zstępni) może to być zwykłe pełnomocnictwo. W przypadku jednak dalszej rodziny albo tez osoby spoza grona krewnych - konieczne będzie do sprzedaży pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie. Niestety przepisy prawa z jednej strony swoim stopniem skomplikowania maja chronić przez problemami, przed oszustwami i niejasnościami, z drugiej - niejako jako skutki uboczne - pojawiają się komplikacje w postaci konieczności dopełnienia różnych formalności, które utrudniają dokonywanie czynności.


Umowa kupna-sprzedaży - Czym jest umowa kupna sprzedaży?

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Autor wpisu
Daniel Koszela

Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Artykuł naprawdę na czasie! Sama kiedyś miałam dylemat, czy warto odrzucić spadek, szczególnie gdy dowiedziałam ...
Trezzo34 20 dni temu Jak działa klimatyzacja?
Bardzo ciekawy artykuł, teraz rozumiem, dlaczego klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale prawdziwa magia w ...
Szkoda, że nie widziałam tego artykułu przed swoją przeprowadzką! Świetny jest ten wpis - super ...
Bardzo przydatne porady! Na pewno wykorzystam lustra i jasne kolory, aby optycznie powiększyć moje małe ...
Robert 2 miesięcy temu Kiedy powstał system ERP?
Za fajnymi rzeczami zawsze kryją się fajne historie o ich stworzeniu czy odkryciu. Bardzo ciekawy ...