Czy można trzymać znicze w domu?
Tradycja stawiania zniczy jest bardzo stara i mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Wiele osób dba o to, by na grobach najbliższych znicze płonęły cały czas, dlatego też zaopatrują się w większe ilości, by nie musieć za każdym razem kupować pojedynczych sztuk przy wyprawie na cmentarz. Czy jednak powinno się przechowywać znicze w domu? W tym artykule podpowiemy, jak robić to właściwie.
Gdzie kupować znicze?
Istotną kwestią kupowania zniczy na zapas jest miejsce ich zakupu. Warto postawić na odpowiednią jakość, ponieważ gwarantuje ona długi czas palenia się i sprawia, że długo przechowywane wkłady nie tracą swoich właściwości. Bardzo często dostępne w supermarketach rozwiązania są przechowywane długi czas w magazynach, w niekoniecznie sprzyjających warunkach, które wpływają zarówno na właściwości parafiny, jak i możliwość uszkodzenia się elementów szklanych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zniczy w sklepach, które się w nich specjalizują. Sklepy internetowe zapewniają bardzo dobre ceny, chociażby na znicze z napisem, które w lokalnych kwiaciarniach potrafią być bardzo drogie. Bez długiego oczekiwania można kupić komplet zniczy z własną dedykacją. Również w przypadku zniczy artystycznych lepszą cenę uzyska się przez internet.
Jak przechowywać znicze?
By wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo przechowywać znicze, warto wiedzieć, czym one tak naprawdę są i z czego się składają. Bardzo dobrze opisuje to zakładka z Wikipedii dostępnej adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Znicz_(naczynie), w którym poznać można nie tylko budowę, ale też historię zniczy. Jako że większość współczesnych rozwiązań wykonywana jest ze szkła, niezbędne jest zadbanie o to, by odpowiednio zabezpieczyć je na okres przechowywania. Dobrym rozwiązaniem jest owinięcie ich w folię bąbelkową, która zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niezbędne jest zadbanie o to, by przed owinięciem były dokładnie osuszone. Nie wolno też zniczy składać, ponieważ uszkodzeniu mogą ulec również od środka. W przypadku przechowywania zniczy używanych obowiązkowo należy je wyczyścić zaraz po przyniesieniu do domu.
Czy znicze powinno się przechowywać razem z wkładami?
Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie zniczy i wkładów osobno. Uniknie się w ten sposób ubrudzenia szkła, gdy temperatura będzie bardzo wysoka i parafina będzie lekko parować. Ważne jest, by nie trzymać ich w miejscu nasłonecznionym lub wilgotnym. Dobrym pomysłem będzie przechowywanie ich w szafce, w której nie będą składowane inne przedmioty. W ten sposób nie ulegną uszkodzeniu ani elementy szklane, ani wkłady.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Cześć, jestem Daniel – blogerem z pasji do odkrywania świata i dzielenia się refleksjami. Na moim blogu znajdziesz wpisy o podróżach, życiowych spostrzeżeniach i chwilach wartych zapamiętania. Dodatkowo interesuję się fotografią, która jest dodatkiem do moich przemyśleń, pomagając lepiej uchwycić to, co mnie porusza. Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, inspiracji i spojrzenia na codzienność z nowej perspektywy.