Skip to main content

Czy inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna?

Ogrzewanie budynku jest w naszej strefie klimatycznej koniecznością. Do niedawna wśród urządzeń, wykorzystywanych do tego celu, dominowały kotły na paliwo stałe. Obecnie coraz częściej ich miejsce zajmują rozwiązania ekologiczne, takie jak pompy ciepła. Jaki jest mechanizm ich działania? I czy ich montaż jest opłacalny? Z czyich usług skorzystać?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła nie wytwarza energii, lecz pobiera ją z otoczenia. Kierując się kryterium źródła, z którego ją pozyskuje, można wyróżnić odpowiednio pompy ciepła: wodne, gruntowe i powietrzne. Efektywność działania każdego z wymienionych typów tych urządzeń uzależniona jest od wielu czynników — ukształtowania terenu, wielkości działki czy poziomu wód gruntowych. Warto więc, inwestując w system pompy ciepła, korzystać z usług fachowców — renomowane firmy, takie jak APP Energy, oferują bezpłatne doradztwo w wyborze rozwiązania, które będzie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła?

Pompa ciepła absorbuje energię z otoczenia, wykorzystując do tego najczęściej roztwór glikolu. W tak zwanym parowniku dochodzi do jej przekazania — odparowania czynnika chłodniczego. Para ta jest następnie sprężana, co powoduje wzrost jej temperatury. W kolejnym etapie dochodzi do jej skroplenia i uwolnienia ciepła. Jest ono przejmowane przez wodę, którą można wykorzystać do ogrzania budynku. Warto zauważyć, że pompa ciepła najlepiej sprawdza się wówczas, gdy współpracuje z systemem grzewczym niskotemperaturowym (na przykład z ogrzewaniem podłogowym). Wynika to z faktu, że umożliwia ona uzyskanie wody o temperaturze sięgającej co najwyżej 55 stopni Celsjusza, co jest wartością zbyt niską dla tradycyjnych grzejników.

Czy warto zainwestować w montaż pompy ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Na tak postawione pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy na przykład od tego, o jakiej pompie ciepła mówimy: wodnej, gruntowej czy powietrznej. Ceny wewnątrz poszczególnych klas tych urządzeń również są niezwykle zróżnicowane — zależą one na przykład od współczynnika efektywności SCOP. Za pompę ciepła można więc zapłacić zarówno kilka, jak i kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Planując jej zakup, należy uwzględnić również koszty instalacji, takie jak przygotowanie projektu geologicznego czy wykonanie odwiertu.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła pozwala na ogrzanie domu w sposób nie tylko ekologiczny, lecz również niezwykle tani: efektywność nowoczesnych systemów tego typu jest bardzo wysoka, a ilość zużywanego przez nie prądu — znikoma. Co ważne, mogą być one wykorzystane nie tylko do ogrzewania, lecz również do chłodzenia wnętrza budynku podczas upałów lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dobrym pomysłem może być również nabycie wraz z pompą ciepła instalacji fotowoltaicznej — dzięki temu opłacalność użytkowania naszego systemu grzewczego nie będzie w żaden sposób uzależniona od aktualnych cen prądu. Nawet jednak wówczas, gdy nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, koszty zakupu pompy ciepła powinny zwrócić się po kilku lub kilkunastu latach jej użytkowania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔