Skip to main content

Czy fotowoltaika to inwestycja z przyszłością?

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Takie pytanie zadaje sobie ostatnio wielu Polaków szukających opłacalnej inwestycji. Według ekspertów z dziedziny finansów zainwestowanie w panele fotowoltaiczne może być dla nas bardzo opłacalnym sposobem, aby podreperować domowy budżet. Jednak jeśli chodzi o zwrot kosztu inwestycji musimy poczekać. Otóż ceny instalacji fotowoltaicznych wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznych?

Kwestie finansowe montażu paneli fotowoltaicznych

Do kosztu zakupu instalacji fotowoltaicznej należy doliczyć koszt wynajęcia ekipy, która rzetelnie dokona montażu. Niestety powyższe wydatki pozostają barierą dla większości osób chcących zamienić dachy swoich domów w małe elektrownie słoneczne. Jednak istnieje możliwość ubiegania się o dotacje na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych. Rząd i Unia Europejska wciąż przygotowują specjalne fundusze mające pomagać obywatelom w realizowaniu inwestycji w fotowoltaikę.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Elektrownie znajdujące się na dachach są szczególnie opłacalne w miesiącach letnich od czerwca do września, kiedy słońce najmocniej i najczęściej świeci. Jednak najczęściej i zimą udaje się pokryć większość zapotrzebowania, jakie generuje gospodarstwo domowe. Ponadto należy pamiętać, że fotowoltaika będzie najlepiej działała będąc skierowana na południe i pochylona w przedziale od 30 do 40 stopni. Dzięki takiemu ustawieniu uda nam się uzyskać najwięcej energii w ciągu roku.

W sprawie odpowiedniego doboru paneli najlepiej zasięgnąć porady specjalistów. Przykładowo w obrębie województwa świętokrzyskiego liderem jest firma Fotowoltaika APP Energy Kielce, która profesjonalnie dobierze, a później zamontuje odpowiednią instalację. W ciągu następnych lat przewiduje się wzrost udziału energii słonecznej w produkcji prądu jest to spowodowane dotacjami oraz coraz większą świadomością Polaków w kontekście dbania o czystość powietrza. Właśnie dlatego warto inwestować w fotowoltaikę.

Czy fotowoltaika jest droga?

Jakie są zalety paneli słonecznych?

Gdy już ktoś zdecyduje się na podjęcie tak dużego wydatku, zaczyna dostrzegać plusy posiadania instalacji fotowoltaicznych. Pierwszą zaletą posiadania paneli słonecznych jest fakt, że rachunki za prąd, szczególnie w okresie letnim, przestają być problemem. Dlaczego? Dlatego, że jeśli nasze domostwo racjonalnie gospodaruje energią to prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Drugą jednak tak samo ważną zaletą posiadania urządzeń fotowoltaicznych jest możliwość oddania do sieci nadwyżki z wyprodukowanej energii, a następnie odebranie upustu na energię pobraną od dostawcy prądu, korzystając z urządzeń elektrycznych.

Te dwa powyższe argumenty bardziej zyskują na wartości, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że aktualnie energia elektryczna znacząco drożeje i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji. Ponadto panele fotowoltaiczne cechują się tym, że są urządzeniami bezobsługowymi, a same instalacje bardzo rzadko ulegają usterkom. Natomiast ich trwałość to nawet 25 lat! Oprócz wszystkich zalet materialnych należy nadmienić, że energia słoneczna należy do OZE (odnawialnych źródeł energii). Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne dokładamy swoją cegiełkę w walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz tradycyjnymi źródłami energii, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety.

Czy fotowoltaika w 2024 roku się opłaca?

W 2024 roku możemy zaobserwować dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Coraz więcej osób rozważa inwestycję w panele słoneczne, ponieważ stają się one coraz bardziej dostępne finansowo, a ich efektywność jest coraz większa. Warto zauważyć, że ceny instalacji fotowoltaicznych znacząco spadły w porównaniu z poprzednimi latami, co czyni je jeszcze atrakcyjniejszymi.

Firmy specjalizujące się w montażu paneli fotowoltaicznych oferują również coraz bardziej kompleksowe usługi, obejmujące doradztwo w doborze odpowiednich rozwiązań i optymalizację instalacji pod kątem maksymalnego wykorzystania energii słonecznej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktor Z. · 2 miesięcy temu
    Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Świetny artykuł! Używałam już parę koncentratorów tlenu i ja jestem już doświadczona, ale dla wszystkich osób, które mają do czynienia pierwszy raz z koncentratorem tlenu - polecam go jako lekturę do przeczytania! 
Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 4 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!