Skip to main content

Co musisz wiedzieć o sushi?

Państwem, z którego wywodzi się sushi, jest Japonia. To właśnie stamtąd wyjątkowe danie kuchni azjatyckiej przywędrowało na inne kontynenty, podbijając serca i podniebienia mieszkańców wielu krajów na całym świecie. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że coraz więcej restauracji wprowadza sushi do swojej oferty. Jednak samo słowo sushi nie wystarczy, by opisać wszystkie odmiany i rodzaje tej wyjątkowej potrawy. Przybliżymy więc te najczęściej wybierane, by wiedzieć, na który wariant zdecydować się, jeśli będzie ku temu okazja.

Sushi Friends

Co powinieneś wiedzieć o sushi?

Sushi jest najbardziej znaną i rozpoznawalną potrawą, wywodzącą się z kuchni azjatyckiej. Początkowo jednak ryby były przygotowywane w ten sposób wyłącznie po to, by je zakonserwować. Dzięki temu ich przydatność do spożycia znacząco się wydłużała. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, a sushi cieszy się wciąż rosnącą popularnością na całym świecie. Danie to przywędrowało również do Polski, gdzie zyskało wielu zwolenników. Coraz więcej restauracji wprowadza również sushi do swojej oferty. Przykładem może być, chociażby Sushi Friends w Krakowie, zlokalizowany na Podgórzu Duchackim, przy ul. Klonowica 26. Restauracja przygotowała m.in. wyjątkowe zestawy imprezowe, na które składa się nawet 200 czy 300 rolek, stanowiących uświetnienie każdego spotkania.

Jakie są rodzaje sushi?

Wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje sushi, by dokonać odpowiedniego wyboru. Na pierwszy raz warto spróbować sushi nigiri. Jest to danie bardzo proste w przygotowaniu, choć jego smak jest wyjątkowy. Sushi nigiri przyjmuje kształt nieco wydłużonej kulki. Smaku dopełniają ryby oraz owoce morza oraz sos wasabi, zaskakujący ostrym posmakiem. Dużą popularnością cieszy się również sushi maki. To chyba najbardziej rozpoznawalna wersja sushi. Na pierwszy rzut oka uwagę zwraca otoczka, którą tworzą algi morskie nori. Wnętrze stanowią natomiast owoce morza i warzywa. Do przygotowania tego rodzaju sushi, wykorzystuje się specjalną matę, ułatwiającą nadawanie potrawie odpowiedniego kształtu. Futomaki zwraca uwagę przede wszystkim dodatkiem warzyw w postaci ogórków i sałaty, które tutaj pełnią głównie funkcję ozdobną. Dwie również popularne wersje sushi to temaki i uramaki. Temaki jest prostą wersją, choć jego smak jest wyjątkowo bogaty. Sushi temaki jest łatwe w przygotowaniu, dlatego też wiele osób podejmuje się tego wyzwania. Z kolei uramaki składa się z warstwy nori, umieszczonej wewnątrz oraz ryżu, pełniącego tutaj rolę obwódki. Całość jest bardzo często otoczona sezamem, nadającym potrawie wyjątkowy smak. To tylko niektóre z rodzajów sushi. Warto rozpocząć od nich swoją przygodę z kuchnią azjatycką, by przekonać się, jak wiele kulinarnych doznań jest ona w stanie nam zaoferować.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ilona · 10 dni temu
    Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔