Skip to main content

Awaria klimatyzacji domowej — co zrobić?

Klimatyzacja pozwala nam komfortowo funkcjonować w trakcie letnich upałów oraz zapewnia wysoką jakość powietrza, którym oddychamy. Niestety, podobnie jak każde inne urządzenie, również i klimatyzator może ulec awarii, a samodzielne próby rozwiązania problemu mogą zakończyć się pogorszeniem jego stanu, a nawet utratą gwarancji. Podpowiadamy więc co zrobić w przypadku awarii klimatyzacji domowej i jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Czyszczenie i naprawa klimatyzacji domowej Kraków

Dlaczego klimatyzatory ulegają awarii?

Aby klimatyzator mógł sprawnie działać, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tworzących go mechanizmów. Warto podkreślić przy tym, że urządzenie pracuje często w skrajnych warunkach – w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i przy wysokich temperaturach, co determinuje jego żywotność. Awaria może być również spowodowana nieprawidłowym montażem systemu lub jego nieregularnym serwisowaniem. Brak systematyczności w czyszczeniu filtrów przekłada się na zwiększony pobór energii elektrycznej, a w skrajnych przypadkach nawet na zniszczenie całego układu. Częstym powodem usterek jest również zbyt mała ilość czynnika chłodniczego i niedrożność przewodów, przez które odprowadzana jest para wodna. Wszystkie te przyczyny pozwala wyeliminować regularny serwis klimatyzacji domowej, oferowany przez profesjonalne firmy, zajmujące się również usuwaniem większych awarii i mniejszych usterek w urządzeniu.

Czy można usunąć awarię klimatyzatora samodzielnie?

Samodzielne usuwanie usterek i awarii z reguły nie jest dobrym rozwiązaniem. Każda niewłaściwa ingerencja w pracę urządzenia może bowiem przyczynić się do pogorszenia jego stanu, a nawet spowodować jego całkowite zniszczenie. Użytkownik powinien jedynie zadbać o regularne czyszczenie filtrów i kratek wylotowych, które są łatwo dostępne i nie wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy z zakresu naprawy i konserwacji klimatyzatorów. Pozostałe czynności serwisowe najlepiej pozostawić specjalistom, posiadającym nie tylko umiejętności, ale również i stosowne uprawnienia. Ich interwencja na wczesnym etapie pozwoli zminimalizować koszty usuwania większych awarii oraz zachować gwarancję producenta. Ta natomiast może zostać utracona w przypadku podejmowania przez użytkownika samodzielnych prób naprawy urządzenia.

Gdzie zgłosić awarię klimatyzacji domowej?

Co zrobić w przypadku awarii klimatyzacji?

Wszelkie nieprawidłowości w pracy klimatyzatora powinny być zgłaszane tuż po ich zauważeniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku profesjonalny serwis klimatyzacji, który pomoże szybko poradzić sobie z wszystkimi komplikacjami. Warto więc zwracać uwagę na gorszą efektywność chłodzenia, głośniejszą pracę, zapach spalenizny czy cieknącą z parownika wodę. To najczęstsze sygnały alarmowe, będące symptomami poważnych nieprawidłowości. Szybki kontakt z serwisem klimatyzacji z reguły pozwala zminimalizować koszty naprawy większych awarii i dłużej cieszyć się jakością pracy urządzenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Daniel · 5 miesięcy temu
    Klimatyzator i wszystkie urządzenia elektryczne mają to do siebie, że lubią się psuć, jeśli nie są regularnie serwisowane. To chyba najczęstsza przyczyna wszelakich awarii klimatyzacji - brak poświęconej im uwagi. 

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 3 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!
Jestem właśnie przed wyborem przedszkola dla mojego synka i nie jest to łatwy wybór. Szukałam w ogóle w internecie jak w ogóle składa się dokumenty odnośnie przyjęcia do przedszkola i znalazłam tu: https://przedszkole-slupsk.pl/rekrutacja/ całkiem fajny poradnik jak to wygląda. Powodzenia dla wszystkich rodziców, którzy są właśnie w takiej samej sytuacji jak ja! 😚