Skip to main content

Awaria klimatyzacji domowej — co zrobić?

Klimatyzacja pozwala nam komfortowo funkcjonować w trakcie letnich upałów oraz zapewnia wysoką jakość powietrza, którym oddychamy. Niestety, podobnie jak każde inne urządzenie, również i klimatyzator może ulec awarii, a samodzielne próby rozwiązania problemu mogą zakończyć się pogorszeniem jego stanu, a nawet utratą gwarancji. Podpowiadamy więc co zrobić w przypadku awarii klimatyzacji domowej i jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Czyszczenie i naprawa klimatyzacji domowej Kraków

Dlaczego klimatyzatory ulegają awarii?

Aby klimatyzator mógł sprawnie działać, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tworzących go mechanizmów. Warto podkreślić przy tym, że urządzenie pracuje często w skrajnych warunkach – w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i przy wysokich temperaturach, co determinuje jego żywotność. Awaria może być również spowodowana nieprawidłowym montażem systemu lub jego nieregularnym serwisowaniem. Brak systematyczności w czyszczeniu filtrów przekłada się na zwiększony pobór energii elektrycznej, a w skrajnych przypadkach nawet na zniszczenie całego układu. Częstym powodem usterek jest również zbyt mała ilość czynnika chłodniczego i niedrożność przewodów, przez które odprowadzana jest para wodna. Wszystkie te przyczyny pozwala wyeliminować regularny serwis klimatyzacji domowej, oferowany przez profesjonalne firmy, zajmujące się również usuwaniem większych awarii i mniejszych usterek w urządzeniu.

Czy można usunąć awarię klimatyzatora samodzielnie?

Samodzielne usuwanie usterek i awarii z reguły nie jest dobrym rozwiązaniem. Każda niewłaściwa ingerencja w pracę urządzenia może bowiem przyczynić się do pogorszenia jego stanu, a nawet spowodować jego całkowite zniszczenie. Użytkownik powinien jedynie zadbać o regularne czyszczenie filtrów i kratek wylotowych, które są łatwo dostępne i nie wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy z zakresu naprawy i konserwacji klimatyzatorów. Pozostałe czynności serwisowe najlepiej pozostawić specjalistom, posiadającym nie tylko umiejętności, ale również i stosowne uprawnienia. Ich interwencja na wczesnym etapie pozwoli zminimalizować koszty usuwania większych awarii oraz zachować gwarancję producenta. Ta natomiast może zostać utracona w przypadku podejmowania przez użytkownika samodzielnych prób naprawy urządzenia.

Gdzie zgłosić awarię klimatyzacji domowej?

Co zrobić w przypadku awarii klimatyzacji?

Wszelkie nieprawidłowości w pracy klimatyzatora powinny być zgłaszane tuż po ich zauważeniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku profesjonalny serwis klimatyzacji, który pomoże szybko poradzić sobie z wszystkimi komplikacjami. Warto więc zwracać uwagę na gorszą efektywność chłodzenia, głośniejszą pracę, zapach spalenizny czy cieknącą z parownika wodę. To najczęstsze sygnały alarmowe, będące symptomami poważnych nieprawidłowości. Szybki kontakt z serwisem klimatyzacji z reguły pozwala zminimalizować koszty naprawy większych awarii i dłużej cieszyć się jakością pracy urządzenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔