Skip to main content

To warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychologa

Bez względu na problemy, z którymi się borykasz, mogłeś próbować rozwiązać je samodzielnie lub mieć nadzieję, że znikną. Ale nadal masz problemy i nic, czego próbowałeś, nie zadziałało. Jeśli to brzmi jak ty, może czas, żebyś poszedł do psychologa. Być może zostałeś już skierowany lub jesteś w trakcie poszukiwania. Często zdarza się, że ludzie denerwują się swoją pierwszą wizytą u psychologa. Nie musisz jednak pozwalać, aby Twój niepokój powstrzymywał Cię przed otrzymaniem pomocy. Przejrzenie odpowiedzi na często zadawane pytania może nieco przybliżyć, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa. Dowiesz się również, jak się przygotować do pierwszej wizyty.

Skąd mam wiedzieć, czy powinienem udać się do psychologa?

"Dobry moment na szukanie pomocy u psychologa jest wtedy, gdy czujesz się przytłoczony, nie radzisz sobie już samodzielnie i masz motywację do pracy z profesjonalistą, który może pomóc Ci przezwyciężyć Twoje problemy. Inne wskazania obejmują doświadczanie ciężkich i uporczywych objawów, które zakłócają zdolność do funkcjonowania w pracy, domu, szkole lub w sytuacjach towarzyskich." - mówi psycholog, psychoterapeuta Wioletta Kucharek, certyfikowana specjalistka, przyjmująca w swoim gabinecie psychologicznym w Łodzi.

Jaki rodzaj szkolenia mają psychologowie?

Psychologowie zazwyczaj mają stopnie doktora (doktora, Psy.D. lub Ed.D.) i uzyskali najwyższy poziom wyszkolenia w swojej dziedzinie. Według APA oznacza to, że oprócz czterech lat studiów, psychologowie mają również średnio siedem lat szkolenia magisterskiego. Szkolenie obejmuje ćwiczenia i lata praktycznego doświadczenia w leczeniu pacjentów pod nadzorem licencjonowanego psychologa. Praktyczne doświadczenie może odnosić się do praktyki, stażu, stażu lub stażu podoktorskiego. Licencjonowani psychologowie zdali krajowy egzamin, który umożliwia im samodzielną praktykę.

W jaki sposób może pomóc psycholog?

Zastanawiasz się pewnie, czy na pewno potrzebujesz pomocy psychologicznej, otóż psychologowie pomagają, zapewniając psychoterapię. Psychoterapia najczęściej odbywa się indywidualnie, ale może również obejmować terapię grupową, w zależności od zagadnień, nad którymi chcesz popracować. Konkretne techniki stosowane przez psychologów, aby pomóc Ci, zależą od ich orientacji teoretycznej - rodzaju terapii, do wykonywania której zostali przeszkoleni. Dwa najpopularniejsze rodzaje terapii to terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i terapia psychodynamiczna. Niezależnie od orientacji psychologa, stworzy on bezpieczne miejsce, w którym będziesz czuć się komfortowo, odkrywając samobójcze wzorce zachowań. Twój psycholog będzie współpracował z Tobą, aby opracować zdrowe sposoby radzenia sobie z problemami, abyś mógł osiągnąć swoje cele i mieć bardziej udane relacje osobiste i zawodowe.

Testy psychologiczne

Psychologowie przeprowadzają również testy psychologiczne, aby uzyskać lepszy wgląd w bariery, które mogą uniemożliwić Ci osiągnięcie pełnego potencjału. Na przykład, ktoś może poprosić o testy psychologiczne, aby ustalić, czy ma trudności w uczeniu się i czy skorzystałby z zakwaterowania na uczelni. W niektórych stanach psychologowie, oprócz psychoterapii i testów psychologicznych, przepisują również leki.

Czy terapia psychologiczna działa?

Badania naukowe wykazały, że terapia psychologiczna jest skuteczna w łagodzeniu wielu problemów. Czasami psychologowie koordynują również Twoje leczenie z innymi lekarzami w celu uwzględnienia leków. Kluczem do pomyślnej terapii jest wspólny wysiłek między tobą a twoim psychologiem. Twój psycholog zaoferuje wsparcie i wskazówki, ale musisz wykonać pracę, która obejmuje otwartą komunikację oraz chęć rozważenia i przećwiczenia bardziej adaptacyjnych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Cieszę się, że zainwestowałem w fotowoltaikę w swoim domu i  gospodarstwie. Po kilku latach inwestycja mi się zwraca, a ja nadal oszczędzam pieniądze. Zdecydowanie polecam wszystkim tę opcję, zwłaszcza teraz gdy ceny energii idą w górę. Dodatkowo można skorzystać z fajnych dofinansowań, co sprawia, że ta oferta jest bardzo opłacalna.
Na taki ślub w plenerze muszą decydować się same osoby o mocnych nerwach 😂 Ja bym się chyba za bardzo stresowała o pogodę. W każdym razie, na pewno nie organizowałabym ślubu w plenerze na własną rękę, ale opcja z zatrudnieniem pomocy brzmi super.
Różne fajne modele obrączek można znaleźć u jubilera Łodzińscy! Ja właśnie wracam z wyprzedaży z salonu w Serenadzie i wow! Jestem zachwycona 😍🔥 Trwa właśnie likwidacja tego salonu i z tej okazji obowiązuje rabat -30%! Koniecznie obczajcie ich stronę: https://lodzinscy.eu/, bo można tam znaleźć informacje o tym, czego dokładnie dotyczy promocja. 
Bartek 3 miesięcy temu Dlaczego warto odwiedzić Nowy Sącz?
Jako miłośnik polskich miast, jestem zachwycony Nowym Sączem! To miejsce, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Od zabytkowych zamków i secesyjnych kamienic po muzea i skansen, każdy zakątek kryje coś fascynującego. Nie mogę się doczekać kolejnej wizyty!
Jestem właśnie przed wyborem przedszkola dla mojego synka i nie jest to łatwy wybór. Szukałam w ogóle w internecie jak w ogóle składa się dokumenty odnośnie przyjęcia do przedszkola i znalazłam tu: https://przedszkole-slupsk.pl/rekrutacja/ całkiem fajny poradnik jak to wygląda. Powodzenia dla wszystkich rodziców, którzy są właśnie w takiej samej sytuacji jak ja! 😚