Skip to main content

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek i pajączków pozwala na zamknięcie powiększonego naczynia krwionośnego poprzez wystawienie go na działanie wiązki lasera. Pod wpływem promieniowania laserowego temperatura krwi w naczyniu włosowatym gwałtownie rośnie, naczynia włosowate kurczą się i zamykają, a zmiana ta jest trwała. Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych należy wykonać w taki sposób, aby krew w naczyniu krwionośnym się nagrzała, a skóra tylko nieznacznie. Wymaga to odpowiedniego doboru długości fali promieniowania laserowego. Laserowe zamykanie naczynek bazuje na podgrzaniu krwi w powiększonym naczynku, do takiej temperatury, która spowoduje obkurczenie się i zamknięcie jego ścianek. Dzięki zabiegowi zyskamy trwałe efekty bowiem, naczynko zostanie trwale zamknięte. Aby uzyskać lepsze rezultaty, zabieg należy powtórzyć do 3 razy w odstępie kilku miesięcy. 

Laserowe usuwanie naczynek i pajączków w Klinika Genesis

Jak przebiega zabieg laserowego zamykania naczynek?

Przed laserowym zamknięciem naczyń krwionośnych lekarz oceni przebarwienia widoczne przez naskórek. Sprawdzi ich średnicę, kolor i liczbę. Lekarz wprowadza te dane do komputera, a komputer dobiera odpowiednią długość wiązki laserowej do napromieniowania i wybiera energię, rodzaj filtra, liczbę impulsów, odstęp czasu między impulsami oraz czas trwania impulsu. Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać test, który sprawdza, czy wszystkie niezbędne parametry wybrane komputerowo są poprawne dla danego pacjenta. Promieniowanie laserowe emituje energię która, jest pochłaniana przez hemoglobinę. W ten sposób podgrzewana jest krew, która niszczy wnętrze ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie "spalone" naczynko zostanie usunięte z ciała. Laserowe usuwanie pajączków widocznych na skórze odbywa się wieloetapowo. Najpierw lekarz oczyszcza skórę w miejscu zabiegu. Składa się to ze zmycia makijażu oraz peelingu w celu usunięcia martwej warstwy naskórka. W dalszej kolejności zakłada się pacjentowi na oczy specjalne osłony, aby zapobiec promieniowaniu laserowemu. Następnie lekarz przykłada głowicę do skóry twarzy pacjenta i wyzwala wiązkę promieniowania laserowego. 

Wskazania do wykonania laserowego zamykania naczynek

Zabieg laserowego usuwania naczynek zaleca się w sytuacji kiedy w skórze właściwej ukazały się wyraźnie rozszerzone naczynia krwionośne widoczne przez naskórek. Dzieje się tak, gdy skóra nieustannie narażona jest na promieniowanie ultrafioletowe (nasłonecznienie), częste wizyty w solarium, działanie czynników atmosferycznych np. wiatr oraz stosowanie sterydów. Na początku występuje rumień oraz zaczerwienienie, który nie znika (naczynia krwionośne nie kurczą się). Takie rozszerzone naczynka z czasem mogą się łączyć ze sobą, tworzyć duże konstrukcje, które wyglądają szpecąco. Receptą na pojawiające się przebarwienie i pajączki jest medycyna estetyczna, oferująca zastosowanie nowoczesnych techonologi w celu pozbycia się niechcianych naczynek. Przeciwskazaniami do zabiegu jest m.in. ciąża i karmienie piersią. 

Zasady postępowania po laserowym zamykaniu naczynek

Po zabiegu zamknięcia naczyń krwionośnych skóra twarzy nie powinna być wystawiana na działanie światła ultrafioletowego, przez co najmniej  4 tygodnie. Nie należy również przeprowadzać intensywnych treningów oraz korzystać z solarium (wówczas naczynia krwionośne rozszerzają się), przynajmniej 5 dni po zabiegu. W miejscu przeprowadzonego zabiegu należy nawilżać skórę kremem 2-3 razy dziennie oraz unikać nakładania makijażu w miejscu zabiegu. Niekiedy zdarza się, że konieczne jest nałożenie maści z antybiotykiem w miejscu zabiegu. Po zabiegu nie wolno złuszczać skóry np. peeling, myć skóry twarzy tonikiem na bazie alkoholu oraz używać mydła. Nie wskazane jest również przemywanie spirytusem, miejsc po zamkniętych laserowo naczynkach. 

Możliwe powikłania po zabiegu laserowego zamykania naczynek

Jak po każdym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Występują rzadko, ale możemy się spotkać z uszkodzeniem ciągłości skóry, w takim przypadku w miejscu zabiegu pojawiają się pęcherze i strupy, a skóra goi się około 10 dni. Bardzo rzadko dochodzi do zmiany pigmentacji skóry, na wskutek laserowego zamykania naczynek, narażone są szczególnie osoby opalone lub o ciemniej karnacji. Wówczas na skórze pojawiają się przebarwienia lub odbarwienia, które po pewnym czasie same powinny zniknąć. Niebezpiecznym powikłaniem jest infekcja skóry w miejscu ingerencji lasera. Należy wtedy miejscowo skórę smarować maścią z antybiotykiem.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Komentarze

Wow, warto zostać kierowcą Ubera albo Bolta. Gościom z taxi jest coraz trudniej jeśli chodzi o zarobki. Teraz moja kolej, żeby podjąć się takiej pracy i wybrać jedną z alternatyw :D 
Ilona 10 dni temu Co musisz wiedzieć o sushi?
Jeśli chodzi o sushi, jestem kompletnym laikiem i fajnie, że dogrzebałam się do tego wpisu. Teraz moja wiedza na temat tej azjatyckiej potrawy jest o wiele bogatsza!
Od dawna myślałam o kupieniu wymarzonej biżuterii, która dzięki swojej ponadczasowości będzie zachwycać przez lata. Teraz już wiem, jaką biżuterię kupować, aby była wiecznie modna. 
Świetnie, że o tym piszecie. Nie wiedziałem, że na sprzęt medyczny można mieć refundacje. To bardzo pomocne, bo sprzęt jest bardzo drogi 
Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że windy to takie skomplikowane urządzenia. Estetyka swoją drogą, ale ich poprawne działanie, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i każdy szczegół mnie zadziwiają! To wszystko musi być niezwykle dobrze przemyślane. Ciekawe czy faktycznie kiedyś dźwigi osobowe zostaną zastąpione przez coś innego... 🤔